pompa ciepła

Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła? Dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem?

W dobie coraz większego nacisku na rozwiązania ekologiczne, jedną z przodujących opcji w przypadku ogrzewania mieszkań i domów jest pompa ciepła. Pozwala na zminimalizowanie udziału źródeł nieodnawialnych, maksymalizując jednocześnie wykorzystanie tych naturalnych, odnawialnych. Jak dokładnie działa i dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem? Warto się temu przyjrzeć.

Czym jest pompa ciepła? Sieradz

Wiele osób myśli o pompie ciepła, widząc w głowie system, który sam z siebie odpowiada za ogrzewanie zarówno wody, jak i powietrza w mieszkaniu. Nie do końca tak jest. Na całość składają się aż trzy części, w których sama pompa zajmuje środkowe miejsce. Skład systemu ogrzewania:
  • źródło zewnętrzne – to woda, powietrze lub grunt,
  • pompa ciepła – pomaga w przetworzeniu naturalnej energii na taką, którą można użyć do ogrzania domostwa,
  • wewnętrzny system ogrzewania – w tym przypadku mowa najczęściej o rozwiązaniach podłogowych, rzadziej używa się klasycznych grzejników.
Pompa ciepła w Sieradzu, jak i każdym innym mieście, będzie odpowiadać za transport oraz zmianę energii pobieranej z zewnętrznych, naturalnych źródeł. Jak dokładnie działa ten proces?

Jak działa pompa ciepła? Sieradz

Najłatwiej zobrazować to na przykładzie pomp powietrznych, gdzie źródłem ciepła zewnętrznego jest właśnie powietrze. Specjalne wentylatory zasysają je, wprowadzając w ten sposób do systemu wewnętrznego, gdzie spotyka się z czynnikiem chłodniczym. To specjalna substancja, najczęściej pod postacią roztworu azotu, która charakteryzuje się niezwykłą właściwością – potrafi parować w bardzo niskich temperaturach. To właśnie ona umożliwia sprawny transport ciepła dalej. Powietrze zewnętrzne może osiągać ujemne wartości w skali Celsjusza, a i tak będzie w stanie doprowadzić do parowania czynnika. Następnie dostaje się do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie. W ten sposób dochodzi do skraplania, czyli oddania ciepła. Dalej przechodzi do wewnętrznego systemu grzewczego, pozwalając na osiągniecie komfortowej temperatury powietrza i wody. Cały proces powtarza się, gdy czynnik przejdzie przez specjalny zawór, który zmniejsza jego ciśnienie. W ten sposób energia dostarczana jest bez przerwy, a domownik przez całą dobę może kontrolować i zmieniać temperaturę.

Dla kogo jest pompa ciepła? Sieradz

Pompy ciepła w Sieradzu stanowią coraz popularniejszą opcję i nic w tym dziwnego, gdyż są bardzo łatwe w utrzymaniu. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą męczyć się z kotłami bądź piecami. Pompą ciepła steruje się za pomocą prostej aplikacji mobilnej, w której można dostosowywać temperatury do własnych preferencji. Pompa ciepła to także opcja niezwykle ekologiczna, co spodoba się każdemu miłośnikowi dbania o naturę. W przypadku wysoce sprawnych modeli dochodzi do kilkukrotnej przewagi zużycia energii odnawialnej w stosunku do nieodnawialnej. W ten sposób z łatwością można zadbać o zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, oczyszczając ją z lat intensywnego nadużywania, co będzie korzyścią dla każdego.