noworodek

Jak wybrać butelkę dla noworodka?

Producenci artykułów dla dzieci i niemowląt prześcigają się w dostarczaniu na rynek coraz nowszych modeli akcesoriów dla najmłodszych. Taka sytuacja dotyczy również butelek. Na sklepowych półkach znaleźć można naprawdę wiele propozycji różniących się wielkością, materiałem i kształtem. Rodzice często wpadają w konsternację, próbując podjąć najodpowiedniejszą decyzję dla swojego dziecka. Czym się kierować? Jak wybrać butelkę dla noworodka?

Jaka butelka będzie odpowiednia dla noworodka?

Dawniej młode mamy nie miały zbyt wielkiego wyboru. Wszystkie dostępne butelki wyglądały niemal identycznie i nie przywiązywano dużej wagi do tego, z jakiej będzie karmione dziecko. Ważniejsze wydawało się podanie odpowiedniego pokarmu. Obecnie jednak wiadomo, że sposób karmienia również ma znaczenie, a duży wybór w sklepie Canpol w bobaskowo.sklep.pl zachęca do dokonania przemyślanego wyboru.

Po pierwsze, istotną kwestią jest schemat żywienia maluszka. Czy dziecko ma być karmione piersią, a butelka stanowić będzie jedynie sposób na uzupełnienie ewentualnych niedoborów lub dokarmienie malucha mlekiem mamy w czasie jej nieobecności? W takiej sytuacji należy wybrać szeroką butelkę z dużym smoczkiem, imitującym kobiecą pierś oraz kształt brodawki. Dzięki temu maluszek nie przyzwyczai się do akcesorium czy zbyt łatwego wypływania mleka z butelki i przystawiony do piersi nadal będzie ssać.

W przypadku dzieci karmionych wyłącznie sztucznie warto zaopatrzyć się w większą ilość butelek. Inne należy stosować do mieszanki mlecznej, a inne do podawania wody lub ziołowych herbatek. Jak dobrać butelkę dla niemowlaka? Trzeba pamiętać, że ilość pokarmu wypijanego przez malucha podczas jednego karmienia zmienia się wraz z wiekiem. Dla noworodka wystarczy butelka o pojemności 110 ml, jednak około 4. miesiąca życia trzeba zmienić ją na akcesorium mieszczące 150 ml. Niemowlęta po 6. miesiącu życia korzystają już zazwyczaj z butelek 180 ml.

Jaką butelkę wybrać dla noworodka – plastikową czy szklaną?

Rodzice zastanawiający się, jaką butelkę wybrać dla noworodka, mają zwykle do wyboru zarówno akcesoria plastikowe, jak i szklane. Kilkadziesiąt lat temu używano wyłącznie drugiego rodzaju, jednak dynamiczny rozwój przemysłu tworzyw sztucznych zmienił również te kwestie. Pojawiły się butelki plastikowe – nietłukące oraz dużo lżejsze, dzięki czemu całkowicie wyparły te szklane.

Obecnie jednak obserwuje się trend powrotu do korzystania ze szklanych butelek. One także mają sporo zalet – po pierwsze, są zdecydowanie bardziej zgodne z ekologiczną filozofią życia. Są też łatwe do utrzymania w czystości. Ich wadą może być jednak szybkie nagrzewanie się szklanej powierzchni oraz stosunkowo duża waga. Można rozważyć stosowanie obu rodzajów – w domu korzystając ze szklanej, a na spacery zabierając lżejszą, plastikową.

Obecnie produkowane butelki plastikowe podlegają rygorystycznym procedurom atestowania i nie zawierają szkodliwych dla dzieci substancji, mogących przenikać do mleka. Zawsze jednak należy wybierać akcesoria uznanych producentów, posiadające wszelkie atesty i spełniające obowiązujące normy w zakresie produktów dla dzieci.

Jak dobrać butelkę dla niemowlaka cierpiącego na kolki?

A jak dobrać butelkę dla niemowlaka cierpiącego z powodu nierozwiniętego prawidłowo układu pokarmowego? U takich maluszków występują kolki będące powodem wzmożonego niepokoju i dolegliwości bólowych. Mogą się pojawiać aż do ukończenia 6. miesiąca życia. Dla całej rodziny oznacza to zwykle zmęczenie i nieprzespane noce. Kolki zazwyczaj są zwykle silniejsze, a jeśli pociecha podczas karmienia połyka duże ilości powietrza, trzeba zwrócić uwagę na to, aby wypływ mleka ze smoczka nie był zbyt szybki, ani zbyt wolny. W sklepach dostępne są również specjalne, profilowane butelki antykolkowe, zmniejszające ilości gazów w dziecięcych układach pokarmowych.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że profilowane modele są dużo trudniejsze do dokładnego wyczyszczenia, a we wszelkich załamaniach łatwo mogą namnażać się bakterie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest regularne korzystanie ze sterylizatora do butelek.