góry

Gdzie jechać w góry?

W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego góry są tak bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków oraz gdzie znajdują się miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Dlaczego Polacy tak bardzo pokochali góry?

Góry zaraz obok morza są najpopularniejszym kierunkiem urlopowym dla Polaków. Co tak bardzo pokochali Polacy? Z pewnością widoki. Niezależnie od tego jak wiele razy byliśmy w górach, ten widok który rozpościera się na szczycie gór - potrafi zapierać dech w piersi. Jakie są największe zalety spędzenia urlopu w górach?

  1. Widoki. Poczujemy się niczym w innym świecie, zobaczymy obrazy, które kojarzone są chociażby z tapetami Windowsa. Co ciekawe, góry warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Odczucia i widoki będą wtedy zupełnie inne. Pewne jest jednak to, że zdecydowanie warto je zobaczyć.
  2. To prawdziwe SPA dla naszego organizmu. Górskie, czyste powietrze to ogromna odskocznia szczególnie od ogromnych miast, gdzie smog jest na bardzo wysokim poziomie i truje nas każdego dnia. Spacer po górskim lesie będzie więc skutecznym detoksem dla naszego organizmu. W górach znajduje się również wiele obiektów SPA związanych z ośrodkami wypoczynkowymi, które oferują zdrowotne zabiegi.
  3. Góralskie jedzenie. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien spróbować góralskich przysmaków. Absolutnie najpopularniejszy jest oczywiście oscypek, szczególnie w wersji z żurawiną. Popularny jest oczywiście również żurek z dużą ilością jajek, mięsa, kiełbasy oraz chrzanu.
  4. Bardzo bogata oferta noclegowa. Góry są przepełnione możliwościami noclegowymi. Co więcej, wiele z takich obiektów oferuje wynajem naprawdę luksusowych apartamentów, zawierających chociażby saunę czy jacuzzi. Bardzo popularne są również niekonwencjonalne rozwiązania noclegowe, a więc chociażby glampy. Polegają one na noclegu pod namiotami, które mają oczywiście dostęp zarówno do wody, prądu, jak i ogrzewania. Niezwykłą popularnością cieszy się również stodoła do wynajęcia w górach

Gdzie warto jechać w góry?

Zastanawiasz się gdzie najlepiej jechać w góry? Najczęstszym wyborem w przypadku górskiego kierunku są oczywiście Zakopane. Każdy z nas chciałby czasem przejść się najpopularniejszym deptakiem w Polsce, a więc Krupówkami. Zakopane oferuje szereg atrakcji turystycznych, takich jak na przykład możliwość zobaczenia profesjonalnej skoczni narciarskiej, na której wielokrotnie występował na przykład Adam Małysz czy Kamil Stoch. Oprócz samego widoku możemy również wejść na samą górę skoczni dzięki specjalnej kolejce dla turystów.

Podstawowym kierunkiem w Zakopanem jest również Gubałówka. To jednej z najłatwiejszych szczytów pod kątem wspinaczki, który zdobyć mogą nawet dzieci bądź dorośli bez doświadczenia. Z Gubałówki rozpościera się również niesamowity i niepowtarzalny widok na pasma górskie. Na samej górze oprócz punktu widokowego i mini plaży z leżakami, znajdziemy również mnóstwo straganów, gdzie można zakupić dowolne pamiątki dla siebie lub najbliższych.

Innym niezwykle popularnym kierunkiem górskim są również Bieszczady. W popkulturze młodzieżowej nie bez powodu pojawiło się hasło "rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady". Znajdziemy tam przepiękne pasma górskie, które mimo podobieństwa do Zakopanego, mają całkowicie inną charakterystykę. Niepowtarzalne krajobrazu sprawiają, że turyści bardzo chętnie wybierają ten kierunek wypoczynku. Ewenementem na skalę światową są na przykład połoniny, a więc rozległe łąki porastające górskie grzbiety. To coś, co przynajmniej raz w życiu powinien zobaczyć każdy z nas. Największą atrakcją w Bieszczadach jest jednak jezioro solińskie. Mamy tutaj plaże, a także dostępne rejsy statkami. Możemy również wypożyczyć łodzie czy skutery wodne.

Kierunek górski w Polsce jest więc nie bez powodu jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych. Istnieje wiele tras i szlaków, na które możemy zabrać całą rodzinę, nawet w przypadku kiedy wybieramy się tam z małymi dziećmi. Dla nich dotarcie na szczyt będzie również ogromnym i ważnym wydarzeniem w życiu.