promocja

Promocja jednoosobowej działalności gospodarczej - czym się charakteryzuje?

Jednoosobowe działalności gospodarcze stanowią znaczną część polskiego sektora firmowego. Są to przedsiębiorstwa zakładane przez osoby samozatrudnione, które prowadzą działalność we własnym imieniu i mogą, ale nie muszą, zatrudniać pracowników. Jak wypromować jednoosobową działalność gospodarczą w stosunkowo krótkim czasie, by nie nadszarpnąć firmowego budżetu?

Jak wypromować działalność jednoosobową?

Sposoby promocji firmy zależą w dużej mierze od tego, w jakim sektorze ona działa, jaki będzie zasięg przedsiębiorstwa oraz jaki jest budżet na reklamę. Zdecydowana większość jednoosobowych działalności gospodarczych to firmy, których budżet na start jest niewielki. Dotyczy to zwłaszcza tzw. freelancerów, którzy otwierają działalność, nie mając tak naprawdę wielu środków trwałych ani nawet lokalu, w którym byłaby ona prowadzona na stałe. O takiej sytuacji można mówić m.in. w przypadku wielu fotografów, grafików i kamerzystów, mobilnych kosmetyczek, niektórych programistów. Działalność taka jest zwykle zarejestrowana w miejscu zamieszkania, w niektórych przypadkach prowadzona jest z domu, w innych z dojazdem do klienta. Jak wypromować działalność, by zostać zauważonym?

Skuteczna może się okazać przede wszystkim reklama w Internecie. Zaletą promocji firmy w sieci jest możliwość targetowania, czyli precyzyjnego docierania do wybranych grup odbiorców, nawet wtedy, gdy są naprawdę wąskie i specyficzne. Bardzo dobrą możliwość targetowania dają systemy takie jak Google Ads lub Facebook Ads, za pomocą których można docierać do osób w określonym wieku, mieszkających w konkretnej lokalizacji lub posiadających sprecyzowane zainteresowania.

Promowanie firmy poprzez pozycjonowanie i katalogi

Popularną metodą reklamy dla małych firm jest oczywiście pozycjonowanie stron internetowych. Gdy przedsiębiorca posiada swoją stronę prezentującą ofertę, powinien zadbać o jej widoczność w sieci. Może to zrobić na wiele sposobów, między innymi za pomocą tworzenia wpisów w wartościowych katalogach stron, jak np.: silesiamarketingday.pl. Katalogi branżowe zapewniają stronie wartościowy odnośnik o dużej mocy, który zostanie pozytywnie odebrany przez algorytm Google i tym samym sprawi, że strona będzie poprawiać swoją pozycję w wynikach organicznych na określoną frazę kluczową.

Dlaczego pozycjonowanie strony to dobry wybór dla jednoosobowej działalności? Bo wiąże się ze stosunkowo niedużymi kosztami w porównaniu do zapewnianych rezultatów. Ta metoda promocji firmy pozwala docierać do klientów z całej Polski, jak również do odbiorców lokalnych. Wszystko zależy bowiem od fraz kluczowych, jakie przedsiębiorca zdecyduje się pozycjonować.

Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z doświadczoną i renomowaną agencją SEO, która doradzi, jakie słowa kluczowe będą zyskowne dla przedsiębiorcy, opracuje też dla niego strategię promocyjną i wdroży niezbędne zmiany na stronie. Współpraca z profesjonalistami wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy, a także sprawi, że przedsiębiorca będzie mógł szybciej cieszyć się widocznością swojej strony w Google.