ciasta

Co musi umieć cukiernik?

Prawo w branży cukierniczej może być nie tylko dobrym sposobem zarobku, ale też wspaniałą przygodą. Nie jest to zawód, w którym można się nudzić. Nowe wyzwania, przepisy, rozwiązania, narzędzia – to wszystko sprawia, że cukiernik wciąż musi się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Od czego jednak powinien zacząć?

Co musi umieć cukiernik?

Przede wszystkim musi posiadać odpowiednie umiejętności, które pozwolą mu pracować w kuchni i przygotowywać różnego rodzaju wypieki i słodycze. Jednak poza tym istotne są inne cechy.

Nie może mu zabraknąć kreatywności. Choć często w cukierniach przygotowuje się te same wypieki, to od czasu do czasu warto wprowadzić nowe produkty, które przyciągną wzrok klientów. Ciekawy wygląd drożdżówki, babeczki z sezonowymi owocami lub inne słodycze mogą przyczynić się do wzrostu sprzedaży.

W zawodzie cukiernika istotna jest też dobra organizacja czasu pracy, rzetelność i dokładność. W przypadku pracy w zespole trzeba też umieć dogadywać się z innymi cukiernikami i nie zapominać o porządku.

Powinien też słuchać swoich klientów i tego, czego oni sobie pragną. Dzięki temu będzie w stanie wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i tworzyć wspaniałe produkty specjalnie dla nich.

Podstawy cukiernictwa – samouk

Każdy od czegoś musiał zaczynać. Niektórzy od razu udają się na kursy cukiernicze dla początkujących, a inni zaczynają w swoich rodzinnych domach. Trzeba przyznać, że to najlepsze miejsce, by poznać tajniki cukiernictwa. Zwłaszcza gdy ma się w rodzinie kogoś uzdolnionego w tej dziedzinie.

Jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zacząć się uczyć. Jak w przypadku każdej nauki potrzeba tutaj czasu i cierpliwości oraz podejmowania kolejnych prób przygotowywania wypieków czy słodyczy.

Wbrew pozorom cukiernictwo nie jest prostą dziedziną. Dlatego konieczna jest wytrwałość w raz podjętej decyzji oraz motywacja do tego, by znów wejść do kuchni po porażce. Na początek nie potrzeba wiele. Wystarczą podstawowe narzędzia kuchenne, przepisy, które można znaleźć w internecie lub w książkach oraz porady doświadczonych cukierników. Dobrym miejscem dla początkującego cukiernika są różne fora i grupy facebookowe. Można tam nie tylko znaleźć porady, ale dzielić się własnymi spostrzeżeniami czy nawet zadawać pytania.

Podstawy cukiernictwa – kursy

Dzieci i młodzież mogą wypróbowywać nowe przepisy w domu samodzielnie lub pod okiem dorosłych. Ci z kolei mogą wybrać kursy cukiernicze dla początkujących, na których dowiedzą się wszystkiego, co powinien wiedzieć prawdziwy cukiernik. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chciałyby zawodowo zająć się kulinariami lub dla własnej potrzeby, ale do tej pory każda próba kończyła się niepowodzeniem. Dzięki wskazówkom nauczycieli poznają ciekawe rozwiązania, nauczą się unikać błędów i po prostu rozwiną się w swojej pasji.

Podczas wyboru kursu najlepiej kierować się swoim poziomem umiejętności oraz programem szkolenia. Może się bowiem okazać, że zaprezentowana wiedza jest już nam znana. Wtedy lepiej wybrać coś, co stanie się dla nas wyzwaniem w świecie kulinariów.

Podsumowanie - co musi umieć cukiernik?

Każdy, kto chciałby zostać profesjonalnym cukiernikiem, musi wykazać się wystarczającą wiedzą oraz doświadczeniem. Można je zdobywać na różny sposób. Zarówno w domu podczas samodzielnej nauki, jak i w czasie kursów.

Plusem nauki w domu jest to, że wiek nie gra roli. Już jako dziecko można zacząć przygotowywać swoje pierwsze wypieki pod czujnym okiem rodziców. A potem poznawać coraz to ciekawsze przepisy i metody.

W przypadku kursów największą zaletą jest prowadzenie przez profesjonalistę. Dzięki temu można poznać najczęstsze błędy i nauczyć się, jak ich unikać. Nauka może zacząć się od każdego etapu, zależnie od tego, jak wiele sami już potrafimy. Jednak zawsze podstawy są najważniejsze. Bez nich trudno będzie wspinać się na wyższe poziomy. Dlatego regularny rozwój, zdobywanie umiejętności i wiedzy są tak niezbędne w pracy cukiernika już od samego początku.