remont

Jak przeprowadzić remont domu?

Konieczność przeprowadzenia remontu domu lub mieszkania wiąże się nie tylko z poważnymi wydatkami, ale również sporym stresem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie zakresu prac oraz wybór fachowców. Jak przeprowadzić remont, żeby całość prac przebiegła sprawnie i bez zbędnego przedłużania? Na co zwrócić uwagę?

Remont domu – od czego zacząć?

Pierwszym etapem remontu domu lub mieszkania musi być dokładne określenie dwóch kwestii – zakresu niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowanych oraz budżetu przeznaczonego na ten cel. Biorąc pod uwagę remonty w Warszawie, cennik poszczególnych usług może być bardzo różny w zależności od wybranej firmy oraz doboru materiałów. Warto dokładnie oszacować zarówno potrzeby, jak i możliwości finansowe.

Inaczej wygląda remontowanie domu, do którego dopiero zamierzamy się wprowadzić (na przykład po zakupie nieruchomości na rynku wtórnym), a inaczej, jeśli chodzi o remont naszego aktualnego lokum. Zwłaszcza w tym drugim przypadku ogromną rolę odgrywa czas przeprowadzanych prac i możliwość ich zrealizowania w sposób w jak najmniejszym stopniu wpływający na normalne funkcjonowanie rodziny.

Remont domu – jak rozplanować prace remontowe?

Harmonogram przeprowadzanym prac zależy głównie od zakresu planowanego remontu. Warto jednak pamiętać, że obowiązują pewne ogólne zasady, dzięki którym całość robót możliwa jest do przeprowadzenia w sposób jak najbardziej efektywny i ekonomiczny.

Na początku konieczne jest wykonanie wszystkich planowanych prac konstrukcyjnych, takich jak wyburzanie lub murowanie nowych ścianek działowych, wykonanie otworów na drzwi lub okna. Na tym etapie należy wykonać również ewentualną zabudowę rur lub obniżenie sufitów. Kolejnym etapem jest montaż wszelkiego rodzaju instalacji (wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych, elektrycznych itp.). Następnie możliwe jest wyrównanie sufitów, położenie gładzi na ściany lub ułożenie nowych podłóg. Później jeszcze malowanie i prace montażowe (nowe gniazdka elektryczne, lampy, szafy przesuwne, podłączanie urządzeń AGD). Oczywiście, czasami prace remontowe nie obejmują żadnych usług konstrukcyjnych czy przebudowy instalacji, a jedynie malowanie i odświeżanie podłóg. Kolejność wykonywanych prac jest jednak zawsze taka sama.

Remonty w Warszawie - cennik usług

Planując remont, wiele uwagi poświęcamy cenie materiałów oraz usług. Na co zwrócić szczególną uwagę? W przypadku remontów w Warszawie - cennik usług świadczonych przez poszczególne firmy remontowo-budowlane może być dość zróżnicowany. Niektórzy fachowcy przedstawiają kosztorys w oparciu o ilość roboczogodzin, niezbędnych do zrealizowania określonych zadań. Inni kierują się powierzchnią lub kubaturą mieszkania, lub proponują konkretne stawki za wykonanie poszczególnych prac, np. ułożenia parkietu w salonie lub podłączenia umywalki w łazience.

Warto poświęcić nieco czasu na spokojne przeliczenie i porównanie poszczególnych ofert. Nie należy jednak zapominać, że poza ceną, konieczne jest uwzględnienie także innych czynników, takich jak czas realizacji usług, gwarancję na jakość przeprowadzonych robót, czy opinie innych osób korzystających z oferty wybranego wykonawcy. Przeprowadzenie remontu samodzielnie jest z pewnością nieco tańsze, jednak trwa znacznie dłużej i wiąże się z licznymi dodatkowymi kłopotami (spowodowanymi na przykład brakiem niezbędnych narzędzi czy urządzeń).