Jak prawidłowo nosić maseczki jednorazowe?

W obecnych czasach maseczki chirurgiczne, potocznie zwane jednorazowymi, wzbudzają wiele kontrowersji co do sposobu ich noszenia oraz co do zasadności ich używania w przestrzeni publicznej, ale także prywatnej. Nie ulega wątpliwości, że w kontaktach z innymi osobami, w dużych skupiskach ludzi jesteśmy narażeni na transmisję wirusów, które są niejednokrotnie groźne dla naszego zdrowia, ale także wirusów, które są obojętne dla naszego organizmu i zdrowia. W przypadku kiedy niepracujące lub nienależące do personelu medycznego osoby, bez znaczenia, czy w zakładzie Opieki Zdrowotnej, czy w domu dla seniorów, mogą sobie pozwolić na nie noszenie maseczki, tak w przypadku obsady placówek medycznych, osoby muszą je zakładać dla ochrony swojego zdrowia oraz dbania o zdrowie podopiecznych i pacjentów.

Jakie maseczki jednorazowe wybrać?

Z oczywistych względów personel medyczny, szczególnie ten na blokach operacyjnych musi używać i wiedzieć, jak nosić maseczki jednorazowe. Szczególnie oferta sklepu z odzieżą ochronną przeznaczoną dla medyków https://madens.pl/oferta/odziez-medyczna-jednorazowa/maski-chirurgiczne/ opisuje w sposób szczegółowy, jaki rodzaj maseczki wybrać adekwatny do wykonywanej pracy na bloku operacyjnym, na odcinku pooperacyjny, ale także na oddziale, gdzie aseptyka powinna być zachowana na najwyższym poziomie. Maseczka chirurgiczna zawiązywana na troki jest wygodna dla osób, które lubią w sposób indywidualny dopasować wiązanie i umocowanie do obwodu swojej głowy. Natomiast jak nosi się maseczki jednorazowe na gumkach, świadczy fakt, że są one bardzo często używane nie tylko przez osoby dorosłe, ale także dzieci i osoby niepełnosprawne ze względu na łatwość w użyciu.

Podstawy, które musimy wiedzieć

Maseczki jednorazowe - jak nosić i jak używać w sposób prawidłowy nie zawsze jest oczywisty dla osób, które nie mają styczności z materiałami medycznymi na co dzień. Podstawy i zasady, jakie powinniśmy zachować przy procedurach noszenia maseczki jednorazowej - jak jej używać i zdejmować w sposób bezpieczny określają zasady aseptyki i są w miarę proste i klarowne. Podstawową zasadą jest umycie rąk i zdezynfekowanie ich przed wyjęciem aseptycznej i czystej maseczki jednorazowej z pudełka. W delikatny sposób należy ująć w dwa palce troczki, i w miarę w sposób mocny i zapewniający stabilne utrzymanie maseczki jednorazowej na twarzy je zawiązać. Te same procedury obowiązują przy zakładaniu maseczki jednorazowej, ale z innym mocowaniem w postaci gumek za usznych. Podstawy są te same z zachowaniem aseptyki i zadbaniu o niezabrudzenie czystej maseczki jednorazowej.

Jak nosić maseczki jednorazowe prawidłowo?

Wiele sprzecznych informacji możemy znaleźć co do tego, jak nosić maseczki jednorazowe, którą stroną oraz w jakim kolorze. Co do ostatniego zagadnienia nie ma wątpliwości, że kolor w żaden sposób nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa noszenia maseczki. Natomiast chyba najwięcej zapytań i dezinformacji jest w kwestii, jak nosić maseczki jednorazowe i którą stroną. Odpowiedź wbrew pozorom jest prosta, a mianowicie prawidłowy sposób noszenia maseczki to ten, w którym w sposób całkowity zakrywamy nos i usta. Natomiast w przypadku koloru oczywiste jest, że kolor jaśniejszy czyli biały zakładamy na twarz, co stanowi wewnętrzną stronę, natomiast kolor niebieski zostawiamy na zewnątrz, co stanowi zewnętrzną stronę maseczki jednorazowej. Maseczka zbudowana jest z trzech warstw i ta hydrofobowa (odpycha wodę) z reguły o niebieskim kolorze znajduje się na zewnątrz, natomiast hydrofilowa ma właściwości absorbujące wilgoć i znajduje się na stronie o kolorze białym. Środkowa warstwa ma za zadanie filtrujące i powinna spełniać standardy odzieży medycznej.

Maseczki jednorazowe - jak i gdzie używać?

Maseczki jednorazowe są używane przeważnie na blokach operacyjnych, na oddziałach zakaźnych, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej w przeciwdziałaniu i zapobieganiu wirusowi covid-19. Maseczki jednorazowe jak używać w sposób prawidłowy, powinniśmy przestrzegać i stosować się do określonych zasad. Najważniejsza z zasad to ta, która mówi, że nie powinno się używać maseczki jednorazowej powtórnie, wielokrotnie i niezgodnie z przeznaczeniem.