instagram

Jak opisywać zdjęcia na Instagramie?

Prowadzenie profilu na Instagramie wymaga od użytkownika zaangażowania i umiejętnego wzbudzania zainteresowania wśród odbiorców. W innym przypadku konto nie tylko nie zyska nowych obserwujących, ale też straci dotychczasowych. Warto się więc zastanowić, jak opisywać zdjęcia na Instagramie? Lepsze będą gotowe opisy do zdjęć czy może te przygotowane osobiście? Wiele się wyjaśni po przeczytaniu tego tekstu!

Dlaczego opisy do zdjęć na Instagramie są tak ważne?

Niezależnie od tego, czy profil jest prywatny, czy też publiczny użytkownik chce, aby obserwujący go odwiedzali i zostawiali po sobie ślad w postaci komentarza lub reakcji. Spora grupa osób, które posiadają konta i dużą liczbę obserwujących decyduje się na podjęcie współpracy z różnymi firmami. Do najbardziej rozchwytywanych użytkowników przedsiębiorstwa nawet zgłaszają się same. Zadanie polega przede wszystkim na umieszczeniu zdjęcia z określonym produktem. Dlatego tak ważne jest, aby zleceniobiorca wiedział, jak opisywać zdjęcia na Instagramie. Tylko w ten sposób będzie mógł trafić do większej liczby odbiorców i zwiększyć swoje szanse na pozyskanie nowych klientów. Niestety początkujący często są w błędnym przekonaniu, że samo idealnie wykadrowane i wykonane zdjęcie wystarczy. Dobry opis na Instagrama i dodanie hashtagów to absolutne minimum.

Ciekawe opisy do zdjęć na Instagrama - co to właściwie znaczy?

Każdy, kto zastanawia się, jak podpisać zdjęcia na Instagrama, powinien zdecydować, czy opis ma wprost mówić o tym, co chce przekazać, jeśli nie może zdecydować się na taki, który zmusi odbiorcę do chwili zastanowienia i wyciągnięcia własnych wniosków. Wbrew pozorom obserwujący chętnie próbują zrozumieć, co autor miał na myśli, umieszczając taki, a nie inny opis do zdjęć na Instagramie. Może być on, chociażby zagadką lub sprytnie postawionym pytaniem. Ważne jest to, aby nakierował odbiorców na prawidłową odpowiedź. Należy też pamiętać o tym, kim są odbiorcy.

Z reguły każdy profil obserwują osoby o podobnych zainteresowaniach, czy przekonaniach. Ustalenie grupy docelowej jest o tyle istotne, że pozwala prowadzącemu profil wybrać formę, w jakiej będzie się zwracać oraz w jakim tonie (żartem czy z powagą). Kolejnym istotnym elementem ciekawego opisu do zdjęć na Instagramie jest zachęcenie obserwujących do działania, czyli zostawiania komentarzy i reakcji. Warto więc tak przygotować opis, aby wyraźnie wskazywał na to, że użytkownik chce, a wręcz domaga się tego, że odbiorcy zareagują w konkretny sposób, np. „Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach”, „Zostaw serduszko, jeśli jesteś za” czy nawet zwykłe „jak wam minął dzień?”. Niemniej istotne jest też to, aby opisy na Instagramie bezpośrednio nawiązywały do zdjęć. Przykładowo, jeśli przedstawia autora z książką w ręce, to można zapytać odbiorców o ich ulubioną pozycję lub gatunek literacki.

Gotowe opisy na Instagram - czy warto z nich skorzystać?

W Internecie można znaleźć wiele gotowych opisów na Instagrama. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie frazy i od razu pojawi się masa stron i pomysłów. Czy warto z nich korzystać? Większość z nich to cytaty np. z książek czy wierszy. Zanim autor zdjęcia zdecyduje się go zamieścić pod zdjęciem, powinien sprawdzić, skąd pochodzi. Jeśli rzeczywiście są to słowa znanego pisarza, to dobrze jest zapoznać się z jego twórczością lub chociaż tym jednym dziełem. Dzięki temu użytkownik nie ośmieszy się przed odbiorcami. Istnieje bowiem duża szansa na to, że część z nich będzie znała autora cytatu. Oczywiście nie wszystkie muszą pochodzić od osób znanych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że gotowe opisy na Instagrama są ogólnodostępne, pewnie więc pojawiły się już na innych profilach. Czy będą więc mile widziane przez odbiorców? Niekoniecznie. Bardziej aprobowana jest inwencja własna. Kiedy posiadaczowi profilu brakuje weny, może się zainspirować, ale lepiej nie kopiować treści w całości, również tych w innych językach. Każde zdjęcie powinno posiadać także tematyczne hashtagi.