Jakie okno wybrać?
Jakie istnieją rodzaje okien?
Odpowiedni wybór okien jest niezbędny nie tylko do zachowania odpowiedniej szczelności, ale również dla estetyki całego mieszkania lub domu. Warto wiedzieć, że jest to zakup na długie lata, przez co nie ma sensu stawiać na rozwiązania, które nie spełniają swojego zadania. Na początku warto przyjrzeć się rodzajom okien, aby wybrać ten, który w danym przypadku sprawdzi się najlepiej. Wymiana okien w Szczecinie miała swój szczytowy okres w ostatnich kilkudziesięciu latach, gdzie coraz więcej osób wymieniało stare, drewniane opcje, na wersje plastikowe. O dziwo, wersje drewniane powracają do centrum uwagi, a wszystko to za sprawą usprawnień technologicznych, dzięki którym sprawdzają się równie dobrze, co plastikowe rozwiązania. Które z nich wybrać? Opcje drewniane, które sprawdzą się pod względami funkcjonalnymi, będą zdecydowanie droższe niż okna z plastiku. Będą jednak miały inną zaletę – o wiele wyższe walory estetyczne. Dlatego coraz częściej można zobaczyć je w bogatych rezydencjach, pozwalając na wprowadzenie ciekawego wydźwięku. Opcje plastikowe będą jednak równie funkcjonalne, więc są wciąż świetną opcją. Istnieją też okna wykonane z aluminium, które odznaczają się nowoczesnym wyglądem i świetnymi właściwościami chroniącymi. Niestety, są one również bardzo drogą opcją.Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Funkcjonalność okien jest determinowana przez ich izolacyjne możliwości. Przy wyborze okna istnieją dwa współczynniki, na które warto zwrócić uwagę – będzie to współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalności energii cieplnej g. Za co dokładnie odpowiadają?- Współczynnik przenikania ciepła U – w uproszczeniu mówi on o tym, jak dużo ciepła przeniknie przez daną ilość płaskiej przegrody. Stosuje się go zarówno przy oknach, drzwiach, a nawet i dachach. Czynnik ten powinien być jak najniższy, gdyż świadczy to o bardzo dobrej izolacji. W dzisiejszych oknach współczynnik ten nie może być wyższy niż 1,6W/m2K. Oczywiście każda niższa wartość będzie dodatkowym plusem i gwarancją jakości.
- Przepuszczalność energii cieplnej g – jest to współczynnik, który mówi o przenikalności energii promieni słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby. Tutaj trudno powiedzieć o odpowiedniej wartości. Wyższy współczynnik sprawia, że więcej ciepła dostaje się do środka pomieszczenia, co przekłada się na jego ogrzanie. Niższy współczynnik może jednak przydać się latem, gdy chłód wewnątrz mieszkania jest bardzo ważny.