rolnictwo

Herbicydy - czym są i w jaki sposób je stosować?

Środki ochrony roślin, dzięki którym można pozbyć się chwastów z ogrodów oraz z pól, nazywa się herbicydami. W swoim składzie posiadają substancje aktywne, które zakłócają ważne dla roślin procesy biologiczne. Herbicydy dają możliwość zlikwidowania roślin niepożądanych w uprawach, ale niektóre preparaty wykazują działanie totalne, a inne selektywne. Jak stosować herbicydy i na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze środka?

Jak działają herbicydy — herbicydy totalne i selektywne

Środki ochrony roślin, jakimi są herbicydy, blokują ważne funkcje biologiczne rośliny, mogą być one związane z biosyntezą białek lub aminokwasów, z fotosyntezą, ale też z oddychaniem komórkowym. Środki o działaniu totalnym zostały stworzone tak, aby niszczyć wszystkie rośliny. Środki selektywne działają jedynie na określony szlak metaboliczny, który może być różny dla danych grup roślin. Najlepszym przykładem są preparaty niszczące rośliny jednoliścienne lub jedynie dwuliścienne. Jednoliściennymi roślinami są trawy oraz zboża. Dzięki temu możesz łatwo usuwać niepożądane chwasty w polach pszenicy, żyta i owsa bez szkody dla swojej uprawy. Podobne zastosowanie te herbicydy na chwasty mają na trawnikach — usuwają uciążliwe rośliny, takie jak mniszek, koniczyna, czy babka zwyczajna.

Może spotkałeś się też z innym podziałem, który określa sposób działania środków ochrony roślin. Co to herbicydy systemiczne i kontaktowe? Kontaktowe preparaty działają w miejscu zetknięcia się z rośliną, zazwyczaj są to liście lub pędy. Systemiczne — wymagają wniknięcia do naczyń rośliny, pobierane mogą być np. przez korzeń i rozprowadzane przy pomocy wiązek przewodzących. Herbicydy mogą mieć postać granulek, żelu do nanoszenia na liście lub koncentratu do zmieszania z wodą.

Jak stosować herbicydy, aby były skuteczne i bezpieczne dla środowiska?

Preparaty do ochrony roślin przed chwastami powinny być stosowane z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Do każdego środka dołączona musi być ulotka, która zawiera najpotrzebniejsze informacje, z zakresu działania oraz stosowania środków, jakimi są herbicydy. Co to daje? Po pierwsze — znasz dokładną ilość cieczy roboczej, jaką musisz sporządzić. Ma to istotne znaczenie, ponieważ ilość preparatu może być inna w zależności od uprawy, rodzaju roślin lub nawet podłoża. Ważne jest nie tylko to, jak, ale też, kiedy stosować herbicydy. Wszystkie środki chemiczne powinno używać się wcześnie rano lub późnym wieczorem. Jest to związane z oblotem pszczół, ponieważ niektóre substancje mogą być dla nich szkodliwe, nawet jeśli nie są to insektycydy. Istotne znaczenie ma też pogoda. Zabiegów nie przeprowadza się podczas deszczu, niskiej lub bardzo wysokiej temperatury. W instrukcji znajdziesz też wskazówki co zrobić z resztką cieczy roboczej, gdzie utylizować opakowania oraz poznasz środki ostrożności, jakie należy zachować przy stosowaniu danego preparatu.

Po jakim czasie działają herbicydy?

Okres uzyskania pierwszych efektów zależy od danego środka, substancji czynnej, ale też od stężenia preparatu i specyfiki gatunku rośliny. Niektóre herbicydy na chwasty działają już po tygodniu od zastosowania. Roślina może na początku stracić kolor — jest to związane z zakłóceniem szlaku metabolicznego, degradacją chlorofilu, a później całkowicie zamiera. Herbicyd może być stosowany na grządki lub przed siewem trawnika, po pewnym czasie ulega rozkładowi w glebie — wtedy można wysiać nasiona lub wsadzić rośliny. Ogółem na pierwsze efekty czeka się zazwyczaj 2 tygodnie, po pewnym czasie zniszczone rośliny można wygrabić lub przekopać.

Jak stosować herbicydy, żeby były skuteczne? Musisz wiedzieć, że rośliny potrafią uodpornić się na danych środek ochrony, dlatego należy stosować zamiennie preparaty o różnym sposobie działania. Dzięki temu chwasty nie wytworzą odporności. Rotacja jest szczególnie ważna w przypadku środków selektywnych, używanych w uprawie roślin użytkowych, czyli np. na polach zbóż. Istnieją też naturalne herbicydy, które swoje działanie opierają na substancjach roślinnych. Ekologiczne środki na chwasty są często stosowane do usuwania chwastów z kostki brukowej, z chodnika oraz z grządek przed wysiewem.