meble

Jak czyścić meble tapicerowane?

Meble tapicerowane pasują do praktycznie każdego wystroju aranżacyjnego, gdyż różnią się od siebie na tysiące sposobów. Właśnie ta uniwersalność sprawiła, że są tak bardzo popularne. Każdy może dobrać coś dla siebie, jednak należy pamiętać, że tego typu meble prędzej czy później będzie trzeba wyczyścić. Tutaj warto stosować się do kilku zasad, aby nie zniszczyć materiału wierzchniego mebla tapicerowanego. Jak czyścić, aby ich nie uszkodzić?

Meble tapicerowane - jak czyścić zgodnie ze specyfiką obicia?

Każdy doskonale wie, że meble tapicerowane to pojęcie zawierające w sobie wiele modeli o odmiennych obiciach. Oczywiste jest, że czyszczenie różnych rodzajów tapicerki nie może odbywać się w ten sam sposób – to jak mycie naczyń i kominka tymi samymi środkami. Nie wszystkie materiały są w stanie poradzić sobie z danymi środkami. Jak czyścić meble tapicerowane ze sklepu meblowego w Zduńskiej Woli?
  • Tkanina bawełniana – jeśli dany mebel został pokryty bawełną, należy na początku odkurzyć całą powierzchnię, aby usunąć wszystkie drobinki kurzu. Następnie trzeba nałożyć odpowiednią piankę lub proszek, które zostały stworzone specjalnie do celu czyszczenia bawełnianych tapicerek. Na rynku można znaleźć wiele takich preparatów. Po godzinie należy zebrać proszek białą ściereczką, a następnie powtarzać ten proces, aż nie zostanie na niej żaden ślad. Kluczowe jest, aby nie zamoczyć wypełnienia pod tkaniną – to może doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów.
  • Skórzane pokrycia – w tym wypadku potrzebne jest naprawdę specjalne traktowanie, aby nic przykrego nie stało się z nawierzchnią mebla. Niezależnie, czy skóra jest naturalna czy sztuczna, na początku trzeba usunąć wszystkie tłuste plamy, unikając jednak mydła. Świetnie sprawdzi się delikatny roztwór stworzony z odrobiny płynu do naczyń i letniej wody. Oczywiście można też znaleźć w sklepach specjalnie przeznaczony preparat do czyszczenia skórzanych pokryć. Należy pracować okrężnymi ruchami oraz szybko wycierać umytą powierzchnię.
  • Aksamitne i welurowe pokrycia – tutaj trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że czyszczenie powinno odbywać się z kierunkiem włosia. Warto wykorzystać roztwór zimnej wody z kilkoma łyżkami amoniaku. Należy delikatnie wetrzeć go w materiał, a następnie odczekać godzinę. Niestety, istnieje możliwość posklejania włókien – tutaj warto zastosować suszarkę, delikatnie ogrzewając i rozczesując materiał.
Jak widać, w zależności od rodzaju materiału trzeba zastosować inne preparaty i sposoby. Warto też przyjrzeć się, jak wyczyścić meble tapicerowane, gdy dochodzi do bardzo trudnych w usunięciu zabrudzeń. Więcej informacji o wypoczynkowych meblach tapicerowanych znajduje się na stronie: https://meblewawrzyniak.pl/product-category/zestawy-mebli/zestawy-wypoczynkowe/.

Trudne zabrudzenia – jak je usunąć?

Każdemu zdarzają się w mieszkaniu zabrudzenia, które niezwykle trudno jest usunąć. Najczęściej tworzone są one za sprawą porannej kawy lub wina, pozostawiając za sobą ślady na długi czas. Jak poradzić sobie z nimi, gdy znajdą się na tapicerce? Warto tutaj spojrzeć na babcine metody, które sprawdzają się od wielu lat. Jeśli chodzi o plamy pozostawione po kawie lub herbacie, świetnie poradzi sobie poczciwy kwasek cytrynowy. Wystarczy przygotować roztwór zawierający wodę i około 1/10 kwasku, a następnie przemyć nim miejsce zabrudzenia na tapicerce. Jeśli nie udało się w ten sposób, warto spróbować z rozpuszczonym w wodzie proszkiem do prania.  Jeśli chodzi o zabrudzenia od wina, istnieje dość niecodzienny, ale bardzo pomocny sposób. Warto polać plamę białym wytrawnym winem, a potem wodą, następnie wystarczy przetrzeć i wysuszyć to miejsce. Oczywiście, trzeba pamiętać, aby nie zamoczyć wewnętrznego wypełnienia mebla. Jeśli to nie pomoże, można wrócić do sposobów przedstawionych w przypadku problemów z kawą. Zdarzają się też inne typy zabrudzeń. Do bardzo częstych należą te, które powstały od żywności. W ich wypadku najlepiej postawić na czyszczenie za pomocą roztworu delikatnego środka piorącego. Każdy posiadacz dzieci wie też, że plamy z długopisu są trudne do wyczyszczenia – tutaj należy zastosować glicerynę, która sprawnie pozbędzie się problemu.