olej silnikowy

Gdzie można oddać zużyty olej silnikowy?

Samodzielna wymiana oleju samochodowego. O tym musisz pamiętać!

Zużyty olej silnikowy — gdzie oddać i co z nim zrobić?

Właściwe traktowanie silnika w samochodzie to gwarancja jego niezawodności. A przecież właśnie to w silnikach jest najważniejsze. Nikt z nas nie lubi podróżować samochodem, który w każdej chwili może się zepsuć. Jedną z głównych czynność, która powinna być wykonywana regularnie, jest wymiana oleju. Szczególnie jeśli rocznie pokonujesz swoim autem ponad 10 tysięcy kilometrów! Na szczęście sam proces zmiany oleju nie jest trudny dlatego większość z kierowców, decyduje się na jego samodzielną wymianę. Niestety spora część z domorosłych mechaników nie wie, czym jest odpowiedni recykling zużytego oleju.

Temat zużytego oleju silnikowego może być dla jego właściciela sporym problemem.

Jeśli zachowasz się w sposób nieodpowiedni będzie to problem natury moralnej, lub finansowej a być może oba jednocześnie. Zużyty olej silnikowy jest bowiem bardzo szkodliwy dla środowiska. Na pytanie — gdzie wylać zużyty olej od razu spieszymy z odpowiedzią, że nigdzie. Działanie na szkodę przyrody to jedno. Inną kwestią jest ewentualny mandat, który może nałożyć na Ciebie policja, jeśli dopuścisz się wylania oleju silnikowego w niedozwolonym miejscu. Bardzo złym rozwiązaniem, jest również próba spalenia zużytego oleju, lub, co gorsza wystawienie go na osiedlowym śmietniku. Wszystkie te pomysły mogą sprowadzić na Ciebie niepotrzebne problemy a w sytuacjach, które zagrażać będą zdrowiu, a nawet życiu innych ludzi, zaprowadzić Cię na salę sądową. Temat zużytego oleju wydaje się być na tyle prostym, że nie warto przez niego robić sobie dodatkowych, poważnych problemów.

Zużyty olej silnikowy — skup, który rozwiąże Twój problem

Na szczęście powyższe problemy, które opisaliśmy, choć są oczywiście prawdziwe, to nie oznacza, że nie da się ich skutecznie rozwiązać. Pierwszym dobrym wyjściem z sytuacji będzie wyszukanie na Internecie adresów skupów, które trudnią się w odbieraniu zużytych olejów. Jeśli posiadasz ich większą ilość, to niektóre firmy mogą go nawet od Ciebie odebrać. To jeden ze sposobów. Drugi polecany jest tym, którzy nie posiadają oleju w ilościach hurtowych. Z małymi ilościami oleju dobrze jest udać się na przykład do:

  • Mechanika samochodowego
  • Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
  • Sklepu z olejami samochodowymi

Problemem powyższych propozycji jest to, że mogą one, ale nie muszą przyjąć od nas zużytego oleju. Zastanawiasz się pewnie — gdzie oddać zużyty olej silnikowy i zrobić to legalnie, skoro nikt tak naprawdę nie chce go odebrać? Popularnym rozwiązaniem, które stosują osoby samodzielnie wymieniające olej, jest jego odpowiednie zabezpieczenie i udanie się do sklepu z olejami samochodowymi. Podczas zakupu kolejnego oleju, który posłuży do przyszłorocznej wymiany, o wiele łatwiej dogadać się ze sprzedawcą i poprosić go o odebranie od nas zużytego.

Czy stacja paliw ma obowiązek przyjąć zużyty olej?

Bardzo częstym pomysłem, na który wpadają osoby samodzielnie decydujące się na wymianę oleju w swoim samochodzie, jest udanie się do najbliższej stacji benzynowej z prośbą o odebranie zużytego oleju. No właśnie, czy stacje benzynowe mają w ogóle obowiązek przyjmować od nas "taki podarek"? Nie, nie mają. Jeśli ktokolwiek z pracowników stacji zgodzi się taki olej odebrać, to jest to jedynie efekt jego dobrej woli aniżeli wymóg prawny.

Jak widzisz na podanych wyżej przykładach o wiele łatwiej jest samodzielnie wymienić olej silnikowi w aucie, aniżeli się go później legalne pozbyć. Nie jest to oczywiście niemożliwe, czego dowiedliśmy w powyższym tekście. Nie jest też tak, o czym już sam pewnie wiesz, że punkty lub skupy, które odbiorą od nas olej, znajdują się na każdym rogu ulicy. Dobrym rozwiązaniem omawianego problemu wydaje się być po prostu dobre planowanie. Zanim zdecydujesz się spuścić olej ze swojego silnika, sprawdź, gdzie możesz go legalne i często bezpłatnie oddać. Dopiero wówczas mając już pewnego odbiorcę, rozpocznij procedurę wymiany.