woda

Jakie są rodzaje filtrów do wody?

Coraz więcej osób przykłada dużą wagę do tego, jaką wodę pije. Wiadomo, że każdy z nas chce spożywać najlepsze płyny wolne od bakterii oraz chemikaliów. W tym momencie pojawiają się dwie opcje. Pierwszą z nich jest zakup wody butelkowanej, który jest bardzo dobrym pomysłem. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w filtry do wody. Pozwoli to na zmniejszenie wydatków kosztem nabycia nowoczesnego urządzenia. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje filtrów do wody oraz jakie urządzenia są najlepsze.

Filtry do wody - rodzaje

Istnieje wiele ciekawych propozycji, które warto rozpatrzeć, jeśli zdecydujesz się na zakup filtra. Poniżej przedstawiono poszczególne rodzaje filtrów do oczyszczania wody.

Filtry do kranu

Filtr ten przykręca się bezpośrednio do kranu. Posiada on przepust, który umożliwia swobodny przepływ wody, gdy filtr nie jest używany. Aby uzyskać czystą ciecz, wystarczy przestawić przełącznik na filtrze, aby go aktywować. Twój przepływ zostanie przekierowany przez filtr, a efektem będzie pojawienie się świeżej i wolnej od bakterii wody. Dzięki temu, że pochodzi ona bezpośrednio z głównej linii wodociągowej, pozwala to wyprodukować tyle filtrowanej wody, ile potrzebujesz.

Filtry nablatowe

Filtry nablatowe występują w dwóch różnych typach. Pierwszy ma na dole duży zbiornik z filtrem na górze. Charakteryzuje się on naprawdę sporą pojemnością, co wyróżnia go na tle innych urządzeń. Drugi typ filtra nablatowego powinien zostać podłączony do miejsca przepływu wody w Twoim domu przy zlewie kuchennym. Musi posiadać on własny kran, który po włączeniu dozuje filtrowaną ciecz. Są one zwykle znacznie mniejsze i zajmują bardzo mało miejsca na blacie, chociaż mogą być również nieco drogie. To wygodny sposób na pozyskanie zdrowej i świeżej wody, sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi.

Filtry pod zlewem

Ten rodzaj filtra mieści się pod zlewem, dokładnie tak, jak wskazuje nazwa. Podłącza się je bezpośrednio do głównej linii wody, dzięki czemu uzyskujesz nieograniczoną ilość płynów. Zwykle zawierają własny mały kran, który jest montowany przy głównym kranie na blacie. Filtry te mogą składać się z pojedynczego mechanizmu oczyszczania albo kilku, zaprojektowanych w celu odfiltrowania większej liczby zanieczyszczeń w procesie wieloetapowym. Filtry będą łatwo wymienialne, gdy osiągną kres swojej żywotności. Na szczęście mają one dłuższy czas użytkowania niż wiele innych rodzajów filtrów do wody, więc nie będziesz ich wymieniać tak często.

Filtr wstępny

Filtr wstępny do wody jest to rodzaj filtra narurowego. Jest to tak zwany pierwszy etap oczyszczania wody, gdyż montuje się go na początku instalacji wodnej. Pozwala to oczyścić wodę z większych kawałków np. piasku, mułu czy rdzy w całym domu. Co prowadzi do ochrony innych filtrów do wody występujących w danym budynku. Często taki filtr jest montowany z zmiękczaczem wody.

Butelka filtrująca

Filtry do butelek na wodę to jedne z najmniejszych i najtańszych dostępnych rozwiązań. Mają również bardzo małą pojemność. Można je znaleźć u wielu sprzedawców detalicznych, aby uzyskać tani sposób na posiadanie filtrowanej wody pitnej w dowolnym miejscu. To dobre rozwiązanie podczas wycieczek, spacerów czy treningów, wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy pewni, czy zdołamy kupić napój w butelce. Możesz przefiltrować wodę prawie wszędzie, nawet poza domem. Czy nie jest to wygodne?

Jakie filtry do wody są najlepsze?

Istnieje wiele filtrów do wody, a co za tym idzie, każdy trafi w inne gusta. Dla jednej osoby ceniącej komfort, wygodę oraz szybkość działania najlepszy będzie filtr w postaci butelki filtrującej. Z kolei dla kogoś, kto na pierwszym miejscu stawia sobie jakość i dokładność, będzie to filtr pod zlewem. Przy zakupie filtra przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, co będzie dla Ciebie najwygodniejszym rozwiązaniem.

Ważnym elementem jest też cena, ponieważ przykładowo butelka filtrująca będzie o wiele tańsza niż chociażby filtr blatowy. Sama decyzja o kupnie filtra do wody świadczy o dojrzałej idei, która pozwoli nam na oszczędzanie pieniędzy oraz ochronę środowiska. Dlaczego? Ponieważ kupując filtr do wody, zmniejszamy ilość kupionych plastikowych butelek, których proces rozkładu, jak dobrze wiemy, nie należy do tych przyjaznych środowisku.