drukarka

Jaką wybrać drukarkę do biura?

Wybór dobrej i szybkiej drukarki do biura nie jest łatwym zadaniem. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów tego typu urządzeń, które różnią się zarówno zastosowaniem, jak i parametrami wydruku. Stąd też odpowiedź na pytanie, jaką najlepszą drukarkę do biura wybrać, nigdy nie jest oczywista. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego produktu.

Przeznaczenie drukarki

Drukarki zazwyczaj używa się do drukowania tekstu na stronach formatu A4, dlatego niektóre biura wystarczy zaopatrzyć w podstawowe, monochromatyczne urządzenie. Należy jednak pamiętać, niektóre firmy wymagają sporządzenia nie tylko czarno-białych wydruków. W przypadku potrzeby drukowania kolorowych zdjęć najlepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne, które dodatkowo posiada opcję skanowania i prostego kopiowania dokumentów.

Niektóre biura wymagają zadrukowywania bardziej specjalistycznych form papieru. Na rynku dostępne są chociażby drukarki zebra, które przeznaczone są do tworzenia etykiet czy paragonów. Rodzajów drukarek specjalistycznych jest bardzo dużo, dlatego w przypadku zakupu tego typu urządzenia najlepiej przeczytać specyfikację lub poprosić o pomoc eksperta. Rozsądny zakup pozwoli uniknąć rozczarowania. Warto zauważyć, że drukarki specjalistyczne różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale również rozmiarem – na rynku dostępne są bowiem zarówno bardzo duże modele przemysłowe, jak i drukarki mobilne, które można bez problemu zabrać z biura.

Warto również wspomnieć o drukarkach wielkoformatowych, które zazwyczaj zajmują dużo więcej miejsca niż klasyczne urządzenia. Powód jest oczywisty, ponieważ tego typu sprzęt pozwala drukować dokumenty większe od standardowego formatu A4. Odpowiednio dobrane urządzenie wielkoformatowe będzie najlepszą drukarką do biura, jeśli w przyszłości planujesz drukować plakaty lub duże plansze informacyjne.

Parametry drukarek do biura

Zaglądając do specyfikacji poszczególnych urządzeń, możesz poczuć się przytłoczony ilością różnorodnych parametrów i funkcji. Podstawowym podziałem drukarek jest klasyfikacja na urządzenia laserowe oraz atramentowe. Biorąc pod uwagę te dwa rodzaje sprzętów, zastanawiasz się, jaka drukarka do biura będzie najlepsza? Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, chociaż zazwyczaj drukarki laserowe uważa się za lepszej jakości urządzenia. Tekst wydrukowany w tej technologii jest wyraźniejszy i odporny na rozmycie. Poza tym drukarki laserowe potrafią wydrukować więcej stron w ciągu minuty, dlatego jeżeli szukasz szybkiej drukarki do biura, to na pewno powinieneś zwrócić uwagę na tego typu urządzenia. Mają one jednak swoje wady, jak chociażby wysoka cena oraz drukowania kolorowych stron w przypadku podstawowych modeli. Jeżeli więc zależy Ci na niewielkich kosztach urządzenia oraz możliwości drukowania kolorowych dokumentów, to powinieneś zajrzeć do asortymentu atramentowych urządzeń.

Jaka drukarka do biura sprawdzi się najlepiej?

Wybierając najlepszą drukarkę do biura, należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Podstawowa drukarka umożliwia wydruk cyfrowej wersji dokumentu. Dopiero wybór urządzenia z wbudowanym skanerem umożliwia uzyskanie takich funkcji jak chociażby ksero, czyli wykonanie kopii dokumentu poprzez umieszczenie kartki na specjalnym czytniku (bez konieczności posiadania cyfrowej wersji dokumentu).

Po wybraniu podstawowych funkcji urządzenia warto zwrócić uwagę na mniej ważne, ale nadal istotne parametry. Dla wielu użytkowników dobra drukarka do biura powinna mieć wystarczająco pojemny podajnik papieru. Dzięki temu nie trzeba dokładać dodatkowych kartek podczas drukowania dłuższych tekstów. Niektóre drukarki posiadają również przydatną możliwość automatycznego wydruku na obydwu stronach kartki. Bez tej funkcji użytkownik musi samodzielnie przewracać strony, dodatkowo zwracając uwagę na zachowanie właściwej numeracji. Ostatnim parametrem, o którym warto wspomnieć, są wymiary urządzenia, ponieważ nie każde biuro nadaje się do przechowywania drukarek, które rozmiarem przypominają sporych rozmiarów meble.