samochód

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wynająć samochód?

Na wynajem auta osobowego decyduje się coraz więcej ludzi. Chociaż powodów, dla których ktoś decyduje się na wypożyczenie samochodu, jest bardzo dużo, najczęściej chodzi o oszczędność pieniędzy lub chęć nienarażania auta prywatnego na trudy dłuższych wyjazdów. Coraz częściej, ważnym czynnikiem jest także troska o środowisko, mniejsza liczba aut na drogach, powoduje mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Nie można też zapomnieć o wygodzie, jakie oferuje takie rozwiązanie. Wynajmując auto osobowe, nie musimy się martwić o takie kwestie jak ubezpieczenie czy przegląd techniczny pojazdu. O tym, jak wynająć samochód oraz kto może to zrobić, dowiesz się, czytając cały artykuł.

Wypożyczalnia samochodów przepisy prawne

Usługa najmu samochodu osobowego nie jest w naszym kraju odrębnie regulowana, zastosowanie ma tutaj umowa cywilnoprawna. W związku z tym, w świetle prawa, aby móc wynająć samochód trzeba być osobą pełnoletnią, posiadającą ważne prawo jazdy. Dokumentem niezbędnym do zawarcia umowy jest dowód osobisty lub paszport. Ponieważ w myśl prawa to wypożyczalnia aut jest ich posiadaczem i jest za nie odpowiedzialna, także w trakcie ich najmu, mają one bardziej wymagające zasady wynajmu samochodu, niż wynikałoby to z przepisów prawnych. Firmy oferujące wynajem auta osobowego, mogą w swoich regulaminach zawrzeć różne wymagania, dlatego wypożyczalnia samochodów w Bielsko Białej może mieć inne warunki wypożyczenia pojazdu niż ta z Warszawy. Mimo pewnych różnic, regulaminy wypożyczalni aut dotyczą najczęściej tych samych aspektów.
  1. Wiek kierowcy - dosyć powszechne jest wynajmowanie aut osobom, które mają co najmniej 19, a nawet 21 lat. Zdarza się, że samochody o większej wartości wypożyczane są w myśl zasady, im jesteś starszy, tym lepsze auto możesz wynająć. Ponadto, w regulaminie nierzadko pojawia się zapis o maksymalnym wieku kierowcy i jest to najczęściej 70 lat.
  2. Doświadczenie kierowcy - wiele wypożyczalni wymaga od osób wynajmujących auto przynajmniej rocznego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.
  3. Forma kaucji - chociaż do popularnych metod opłacenia kaucji nadal należy gotówka, to coraz częściej można spotkać się z koniecznością posiadania karty kredytowej. W takim wypadku kwota kaucji, a nawet koszt pełnego baku paliwa zostaje zablokowany na karcie i zostaje odblokowany dopiero po zwróceniu auta.
  4. Ograniczenia - chociaż są one coraz mniej powszechne, nadal w umowie wynajmu samochodu możemy znaleźć różnego rodzaju ograniczenia dotyczące wypożyczonego auta. Najczęściej dotyczą one limitu kilometrów, które możemy przejechać, lub zakazu wyjazdu poza teren Rzeczpospolitej.
Przed podpisaniem umowy należy dobrze poznać zasady wynajmu samochodu, jakie ma konkretna wypożyczalnia, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Umowy sporządzone są zazwyczaj w jasny i czytelny sposób, co powoduje brak nieporozumień i szybkie załatwienie formalności. Należy jednak zawsze dokładnie zapoznać się z jej treścią.

Wynajem samochodów umowa

Dobrze przygotowana i w pełni zrozumiana dla obu stron umowa, dotycząca wynajmu auta osobowego, jest kluczowa i zabezpiecza we właściwy sposób interesy każdej ze stron. W zależności czy wynajmujemy auto jako osoba fizyczna, czy jako osoba prawna, treść umowy będzie się nieznacznie różnić. Jednak same zasady wynajmu samochodu pozostają zazwyczaj bez zmian. Na umowie powinny znaleźć się, poza informacjami o podmiotach zawierających między sobą umowę, także informacje o pojeździe. Niezbędne będzie wpisanie takich danych jak marka i model pojazdu, jego numer rejestracyjny oraz numer VIN, a także rok produkcji. Treść umowy powinna także zawierać warunki wydania i odebrania pojazdu, a także zasady, na jakich z danego samochodu możemy korzystać. W umowie powinien zostać oczywiście zawarty okres trwania najmu pojazdu oraz warunki i wysokość opłaty z tytułu wypożyczenia samochodu. Tak jak we wszystkich tego rodzaju umowach, należy również umieścić zapis, dotyczący postanowień w wypadku niedotrzymania jej warunków, przez którąś ze stron.