Wynajem samochodu zazwyczaj nie przysparza wielu problemów i trudności. Zazwyczaj zasady, jakie panują przy wynajmie są podobne we wszystkich wypożyczalniach. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby uniknąć niepotrzebnych dopłat, stresu oraz nerwów. Generalnie do wynajęcia samochodu są Ci potrzebne 3 dokumenty, takie jak: prawo jazdy, dokument tożsamości i w wielu przypadkach karta kredytowa.
Warto wiedzieć, że właściciel wypożyczalni aut, mimo że sam nie prowadzi wynajmu samochodów, jest ich posiadaczem oraz całkowicie odpowiada za nie w świetle polskiego prawa. Tak więc, jeśli osoba, która świadomie wręczy kluczyki samochodowe niepełnoletniemu bądź znajomemu, który nie ma ważnych uprawnień do kierowania samochodem, w myśl kodeksu karnego popełnia on przestępstwo. Właśnie taką odpowiedzialność ponosi właściciel wypożyczalni, który po podpisaniu umowy, udostępnił samochód klientowi bez prawa jazdy. Dlatego też, przed dokonaniem transakcji nie zdziw się, że wynajmujący auta, poprosi Cię o wylegitymowanie się dowodem osobistym bądź paszportem i poprosi Cię o okazanie prawa jazdy. Musi być to prawo jazdy odpowiednie, bo w przypadku na przykład najmu samochodu ciężarowego czy większego busa musisz posiadać kategorię prawa jazdy D. Tak więc, te dwa dokumenty są podstawą, bez nich nie warto nawet wchodzić do wypożyczalni. Bardzo często ich posiadanie nie jest wyłącznym warunkiem wynajmu.
Prawo jazdy
Każdy, kto chce wypożyczyć auto, musi posiadać ważne prawo jazdy. Co więcej, w niektórych krajach prawo jazdy z Polski nie jest wystarczające, takim przykładem są Stany Zjednoczone. W takim przypadku musisz wyrobić prawo jazdy międzynarodowe, które jest wyłącznie ważne z krajowym prawem jazdy. Taki dokument możesz wyrobić w Starostwie Powiatowym i jest on ważny przez okres do 3 lat. Co ważne, w trakcie wynajmu samochodu osoba wypożyczająca, musi posiadać ważne prawo jazdy przynajmniej od 1 roku. Taka informacja jest sprawdzana dopiero w samej wypożyczalni, ponieważ robiąc wynajem samochodu przez stronę internetową nie podaje się tej informacji. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś miał świadomość tego faktu przed planowanym wynajmem, by nie skomplikować sobie wyjazdu, jeśli samochód po prostu nie zostanie Ci wydany.
Dokument tożsamości
Poza ważnym prawem jazdy przy wynajmie musisz pokazać także drugi dokument tożsamości, którym jest dowód osobisty bądź paszport, w zależności od państwa, w celu potwierdzenia danych osoby, wynajmującej pojazd. W większości wypożyczalni występuje dopłata dla tak zwanych Young driver. Zazwyczaj dotyczy ona osób poniżej 25 lat, jednak wiek ten może być różny w przypadku innych krajów. Podobnie zresztą sprawa wygląda w przypadku osób starszych, czyli powyżej 70 lat. Warto też wiedzieć, że zwykle dla Young driverów nie wszystkie klasy samochodów są dostępne, szczegółowe dane są także zależnie od poszczególnego kraju.
Karta kredytowa
W wielu wypożyczalniach, chcąc wypożyczyć auto musisz posiadać kartę kredytową, która jest wystawiona na osobę, która wynajmuje dany samochód. Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły i w niektórych państwach akceptowane są także karty debetowe bądź gotówka, przy oddaniu samochodu. Dlatego, też przy dokonywaniu rezerwacji, dokładnie sprawdź warunki płatności, jakie obowiązują w danej wypożyczalni samochodowej. Bardzo wygodną formą najmu samochodu za pośrednictwem biura, jest tzw. voucher, opłaca oraz gwarantuje swoją CC wynajem. Zazwyczaj voucher full credit znaczy, że wszystkie wydatki związane z najmem, tj. mandaty, usługi dodatkowe, uszkodzenia auta zostaną rozliczone przez biuro. Wynajem samochodu za pośrednictwem biura, które wystawia vouchery na wynajem, jest niezwykle wygodnym i często praktykowanym rozwiązaniem w firmach w ramach podróży służbowych. Poza niezbędnymi dokumentami, takimi jak prawo jazdy, dowód osobisty oraz karta kredytowa, wynajmując samochód musisz sprawdzić jeszcze inne informacje oraz warunki dotyczące ubezpieczenia, usług dodatkowych oraz przekraczania granicy.