strony internetowe

Czy pozycjonowanie strony we własnym zakresie to dobry pomysł?

Profesjonalne usługi pozycjonowania to coś, w co powinien zainwestować każdy przedsiębiorca, który chce pozyskiwać nowych klientów przez Internet. Zdarza się jednak, że niektórzy posiadacze stron www chcą spróbować swoich sił w pozycjonowaniu witryny na własną rękę. Jakie efekty może przynieść samodzielne pozycjonowanie stron internetowych i czy jest ono dobrym pomysłem w przypadku amatora?

Pozycjonowanie stron internetowych samemu - kiedy warto?

Istnieją pewne przypadki, w których amatorskie pozycjonowanie witryny może rzeczywiście mieć sens, a nawet przynieść sporo frajdy. Dzieje się tak wówczas, gdy pozycjonowana strona jest prowadzona hobbystycznie i nie ma związku z działalnością zarobkową - a przynajmniej nie jest ona głównym źródłem zarobku domorosłego pozycjonera. Efekty działań SEO dokonywanych przez laika są trudne do przewidzenia - w przypadku, gdy uda mu się podwyższyć pozycję swojej strony lub bloga w wyszukiwarce, z pewnością wywoła to uśmiech na twarzy i sporą satysfakcję. Jeśli działania się nie powiodą lub przyniosą stronie jakąś szkodę (np. w postaci filtra od Google), nie odbije się to na kondycji finansowej jej właściciela.

Trzeba mieć świadomość, że skuteczne pozycjonowanie stron wymaga nie tylko szerokiej wiedzy w zakresie SEO, ale również profesjonalnych narzędzi i oprogramowania, które pozwala przeanalizować działania konkurencji. Z pewnością nie jest dobrym pomysłem samodzielne pozycjonowanie stron firmowych i sklepów internetowych, mających przynosić firmie określone zyski. Należy podkreślić, że w przypadku niewłaściwych działań, sprzecznych z wytycznymi Google, wychodzenie strony z takiego kryzysu może być długotrwałym i wieloetapowym procesem, który z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie już wymagał zaangażowania fachowców.

Samodzielne pozycjonowanie stron a potencjalne konsekwencje

Pozycjonowanie stron internetowych samemu może nieść szereg poważnych konsekwencji, wśród których zafiltrowanie witryny w wynikach organicznych wyszukiwarki wcale nie jest najpoważniejsze. Dużo gorzej, jeśli strona zostanie zbanowana, czyli w ogóle przestanie się pojawiać w Google, nawet na te frazy, na które z pewnością powinna być widoczna. Proces wychodzenia z bana lub filtra często jest trudniejszy niż samo wypozycjonowanie strony od zera - wymaga przekonania do siebie na nowo algorytmów Google i usunięcia szkodliwych dla strony linków, co jest żmudną pracą.

Agencje SEO, jakie podejmują się zadania wyciągnięcia z dołka witryny, którą właściciel pozycjonował na własną rękę, bardzo często są zmuszone uwzględnić trudne położenie takiej strony w sporządzonej wycenie - dzieje się tak dlatego, że taka strona wymaga szczególnych nakładów pracy, co z kolei musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w kosztach usługi.

Zanim więc właściciel firmy zdecyduje się na pozycjonowanie stron samodzielne lub zleci to zadanie pracownikowi, który z SEO nie miał dotąd nic wspólnego, powinien wpierw na chłodno rozważyć potencjalne szkody, jakie mogą wywołać amatorskie działania. Po wstępnej kalkulacji łatwo dojść do wniosku, że dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych pracowników agencji SEO, którzy szybciej wypracują dla firmy odpowiednie pozycje. I choć w Internecie łatwo jest znaleźć wiele poradników i tutoriali, z których można czerpać wiedzę o SEO za darmo, lepiej jest ją wykorzystać do podpisania korzystnej umowy z agencją, aniżeli do eksperymentów na działającej stronie, która ma przecież zarabiać dla przedsiębiorstwa pieniądze.

Gdzie szukać agencji SEO o dobrych opiniach?

Ponieważ naturalnym środowiskiem działania zawodowych pozycjonerów jest Internet, odpowiednim miejscem do szukania dobrej agencji SEO jest oczywiście wyszukiwarka. Wielu przedsiębiorcom zależy jednak na wybraniu firmy ze swojej okolicy. W sytuacji, gdy zleceniodawca ma siedzibę w dużym mieście, jak Warszawa, Kraków lub Poznań, nie ma zwykle problemu ze znalezieniem doświadczonej grupy pozycjonerów. Sytuacja jest trudniejsza, gdy klient prowadzi biznes w mniejszej miejscowości z dala od dużych aglomeracji - przykładem są miasta takie jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Dziwnów. Jeśli prowadzisz firmę na Pomorzu Zachodnim i szukasz dobrej agencji SEO, sprawdź pozycjonowanie stron www w Świnoujściu na stronie nprofit.net - to doświadczeni eksperci od marketingu, którzy pomogą pozyskać Twojej firmie wielu nowych klientów.