Psychoterapeuci dziecięcy nie mogą narzekać na brak pracy. Coraz więcej młodych osób zmaga się bowiem z różnego rodzaju kryzysami psychicznymi, które wymagają profesjonalnego wsparcia. Jeśli martwi Cię samopoczucie lub zachowanie Twojej pociechy, być może, zastanawiasz się nad tym, kiedy skorzystać z psychoterapeuty dziecięcego. Dobrze byłoby zatem zapoznać się ze wskazaniami do odbycia takiej konsultacji.
Długotrwałe przygnębienie, smutek i problemy z autoagresją
Psychoterapia dzieci i młodzieży wydaje się niezbędna, jeżeli Twoja pociecha zmaga się z długotrwałym, nieuzasadnionym obiektywnymi okolicznościami smutkiem oraz przygnębieniem. Jeżeli zauważysz, że dziecko zaczyna unikać aktywności, które kiedyś sprawiały mu radość, a taka sytuacja trwa przez co najmniej dwa tygodnie, powinieneś zachować czujność. Warto porozmawiać z pociechą na temat przyczyn takiego stanu rzeczy. Rozmowa nie zawsze przyniesie jednak pożądane rezultaty, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko jest w wieku nastoletnim. Sygnał alarmowy, który powinien skłonić do poszukiwania pomocy psychoterapeuty, stanowi autoagresja. Jeśli dostrzeżesz, że Twoje dziecko krzywdzi samo siebie, koniecznie poszukaj dla niego profesjonalnego wsparcia. Może się bowiem okazać, że pociecha cierpi na depresję, która nieleczona często doprowadza do tragedii.
Lęk, wycofanie, niskie poczucie własnej wartości
Psychoterapia dla dzieci i młodzieży może okazać się zasadna także w przypadku niskiego poczucia własnej wartości, wycofania czy lęku. Wymienione problemy bardzo często występują jednocześnie, a ich przyczyny bywają złożone. Jeśli dostrzeżesz, że Twoja pociecha się izoluje i ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, spróbuj zachęcić ją do rozmowy z psychoterapeutą. Będzie to wskazane również w przypadku ataków paniki, które mogą wpływać na życie dziecka w znacznym stopniu. Jeśli taka sytuacja zaistnieje w szkole, jego problemy z nieśmiałością mogą jeszcze bardziej się pogłębić.
Kiedy jeszcze warto odwiedzić specjalistę?
Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy zgłosić się do psychoterapeuty dziecięcego, musisz mieć na uwadze także trudności adaptacyjne. Być może, Twoja pociecha nie radzi sobie z przeprowadzką w nowe miejsce lub z rozstaniem rodziców? Wtedy problemy objawiają w naprawdę różny sposób. Bardzo często dzieci, które przejawiają trudności adaptacyjne, mają problem z agresją. Mogą dopuszczać się łamania przepisów w szkole, a także wdawać się w bójki. Powszechne są także kłopoty z nauką. Jeśli Twoja pociecha doświadcza wymienionych trudności, konsultacja psychoterapeutyczna będzie bardzo wskazana. Dobrze byłoby także pomyśleć o niej, jeśli dziecko samo o nią prosi. Jeśli jedna z cech charakteru Twojej pociechy to skrytość , możesz nie dostrzegać żadnych niepokojących objawów w jej zachowaniu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że dziecko nie przeżywa trudności i nie wymaga fachowego wsparcia.
Jak przebiega współpraca z psychoterapeutą dzieci i młodzieży?
Psychoterapia dzieci i młodzieży możliwa jest prywatnie, a także w ramach NFZ. Jeśli interesuje Cię druga opcja, musisz udać się po skierowanie na terapię, na przykład do lekarza pierwszego kontaktu bądź do psychiatry. Pierwsze 3-4 spotkania mają charakter konsultacji. Jeśli Twoja pociecha jest nastolatkiem, najprawdopodobniej weźmiesz udział jedynie w pierwszej z wizyt. Kolejne będą polegały już na rozmowie dziecka z psychoterapeutą. Może okazać się, że kłopot, z którym zmaga się młody człowiek, wymaga jedynie krótkotrwałego wsparcia. Wówczas wystarczy kilkutygodniowa terapia. Jeśli jednak problem jest poważny i złożony, dziecku zalecona zostanie długoterminowa psychoterapia, która może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W niektórych przypadkach psychoterapeuta może zalecić dziecku konsultację psychiatryczną. Najprawdopodobniej będzie niezbędna, jeżeli pociecha ma myśli samobójcze. Jeśli zdecydujesz o tym, aby umówić swoje dziecko z psychoterapeutą, musisz znaleźć takiego, który ma doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi w różnym wieku.