Jak dobrać uszczelkę do kabiny prysznicowej

Uszczelki prysznicowe służą do uszczelniania szczelin między szklanymi panelami prysznicowymi, obrzeżami wanny, powierzchniami wyłożonymi płytkami i brodzikami. Uszczelki do kabin prysznicowych mogą znacznie różnić się wyglądem i zastosowaniem. Mogą być używane do montażu poziomego i pionowego, również na szkle bez ramy i w ramach.

Czym kierować się przy wyborze uszczelki do kabin prysznicowych?

Przy wyborze uszczelki prysznicowej ważne są trzy aspekty. Przede wszystkim należy zmierzyć grubość ściany prysznicowej. Po drugie należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym zostanie ona zainstalowana. I po trzecie, w jakim typie prysznica zostanie wykorzystana: kwadratowa lub półokrągła. Do większości drzwi prysznicowych stosuje się właśnie te dwa różne rodzaje uszczelek. Instaluje się je na pionowych krawędziach lub wzdłuż dolnej krawędzi drzwi. Ich zadaniem jest kierowanie wody spływającej po ściankach prysznica na podłogę prysznica oraz uszczelki między drzwiami a podłogą prysznica. Kupując uszczelkę, która ma być umieszczona na dnie drzwi prysznicowych, zaleca się zmierzenie szczeliny między drzwiami a brodzikiem. Odpowiednie parametry pozwolą na najlepszy dobór sprzętu. Należy też zwrócić uwagę, że te montowane na bocznej krawędzi drzwi mają inną konstrukcję niż dolna. Na rynku dostępne są różne rodzaje uszczelek prysznicowych, przy wyborze należy zwracać uwagę na ich wymiary i kształt. Jeśli dysponujesz starą uszczelką, warto wybrać model bazujący właśnie na tej konstrukcji.

Rodzaje uszczelek – prosta, zakrzywiona, magnetyczna

Kiedy już wiemy, gdzie umieścić uszczelkę, znamy grubość ścianki prysznicowej i rodzaj kabiny, możemy przystąpić do doboru odpowiedniego modelu. Pamiętajmy, że ich kształt odpowiada kształtowi kabiny (uszczelka zakrzywiona – kabina półkolista, uszczelka prosta – kabina kwadratowa lub prostokątna). Na przykład, aby zabezpieczyć szczelinę na dolnej krawędzi półokrągłych drzwi prysznicowych, zaleca się stosowanie uszczelki do kabin prysznicowych, która posiada skrzydełka chroniące przed wyciekiem wody. Jeśli zachodzi potrzeba uszczelnienia styku drzwi kabiny, warto zdecydować się na wybór tej magnetycznej do kabin prysznicowych. Wbudowany magnes sprawia, że elementy doskonale do siebie przylegają, a uszczelnienia magnetyczne można najczęściej łączyć pod kątem 90 ° lub 180 °, co daje szerokie możliwości ich zastosowania.

Wymiana uszczelki w kabinie prysznicowej – wskazówki

Po wybraniu odpowiedniej uszczelki należy ją prawidłowo zainstalować. To bardzo proste – należy wsunąć ją na drzwi w odpowiednim miejscu i docisnąć do momentu, aż się zatrzaśnie. Jeśli zatrzaśnięcie uszczelki jest trudne, można przed nałożeniem uszczelki spróbować wykonać następujące kroki: zmiękczyć ją w ciepłej wodzie lub nałożyć odrobinę płynu do mycia naczyń w miejsce, w którym uszczelka ma być zamontowana. W przypadku drzwi prysznicowych obrotowych lub na zawiasach nie zawsze jest konieczne lub pomocne uszczelnienie szczeliny między szkłem a brodzikiem. Zbyt duże tarcie może spowodować zablokowanie drzwi i zaczepienie o podłogę lub brodzik. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie uszczelki do kabin prysznicowych, która kieruje wodę z powrotem do obudowy bez zatykania samej szczeliny. Jeżeli nie uda Ci się dobrać idealnego rozmiaru uszczelki do swojej kabiny prysznicowej – możesz dodatkowo zastosować trochę przezroczystego silikonu. Szczegółowy opis montażu uszczelki do kabin prysznicowych zawsze można znaleźć w instrukcji użytkowania. Wymiana uszczelki do kabin prysznicowych prawdopodobnie będzie musiała się odbyć co kilka lat, aby zapobiec tworzeniu się kałuż wody na podłodze w łazience. Stare, plastikowe uszczelki powoli odbarwiają się, stają się kruche i nie działają już tak dobrze, jak kiedyś. Wymiana uszczelki do kabin prysznicowych może też być konieczna ze względu na pokrycie pleśnią, której oczyszczenie może być trudne. Jednak jeśli uszczelki do kabin prysznicowych są odpowiednio dobrane, ich wymiana to dość tani i łatwy do rozwiązania problem, który nie powinien zająć więcej, niż pół godziny.