Jak dobrać kolor listew przypodłogowych?

Wybór kolorystyki dodatków i elementów wykończeniowych przy planowaniu remontu ma niebagatelne znaczenie dla efektu finalnego. Odpowiednio stonowane wnętrze będzie odznaczać się większą spójnością aranżacyjną. Decydując się na konkretny kolor ścian, drzwi czy podłóg, masz możliwość zaakcentowania konkretnych punktów przestrzeni. Podobnie rzecz ma się z doborem listew przypodłogowych. Jeśli chcesz, aby dobrze komponowały się z resztą otoczenia, warto już na początku remontu zastanowić się, w jakim mają być kolorze. Oto kilka zasad, które pomogą Ci w wyborze dobrze dopasowanych listew przypodłogowych.

Listwy przypodłogowe – jak dobrać kolor

Zróżnicowana oferta listew przypodłogowych, jakie oferuje większość producentów, daje Ci dużą dowolność w zakresie wyboru nie tylko ich kształtu, materiału, z jakiego są wykonane, ale także kolorystyki. Dzięki temu, niezależnie od tego, jaki planujesz wystrój i jaką stylizację ma dane pomieszczenie, jesteś w stanie dobrać listwy idealnie pasujące do reszty wykończenia (podłogi i ścian). Jeśli wybierasz kolor listew samodzielnie, a nie kupujesz paneli czy podłogi z dobranymi kolorystycznie listwami, powinieneś się zastanowić, jaka ma być ich funkcja.  Kolor listew może sprawić, że będą one mocnym akcentem, rzucającym się w oczy, lub też spełnią funkcję bardziej dekoracyjną, czy też po prostu maskującą szczeliny między podłogą i płaszczyzną ściany.

Jaki kolor listew przypodłogowych wybrać?

Przy wyborze kolory konkretnych listew podłogowych dobrze jest wcześniej zaplanować rodzaj i kolor pozostałych elementów, czyli podłogi, drzwi oraz wykończenia ścian. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest dopasowywanie listew przypodłogowych pod stolarkę drzwi lub ścian. Powszechnym dylematem jest wybór jasnego lub ciemnego odcienia listew. Nie ma w tej kwestii złotej zasady. Jeśli chcesz, aby listwy przypodłogowe były wyraziste i bardziej widoczne, do ciemnych paneli lub podłogi drewnianej możesz dobrać listwy w kolorze jasnym. Taka kompozycja doda wnętrzu elegancji. Dodatkowo jeśli ściany pomieszczenia są również wykończone w bieli, wyda się ono optycznie większe, ponieważ listwy i ściany spójnie „zleją się” w jedną całość. Klasycznym rozwiązaniem jest dobór koloru listew pod wykończenie paneli. Wówczas wnętrze zyskuje harmonijny charakter i jest bardziej stonowane, a listwy nie wysuwają się na pierwszy plan. Wybór koloru listew jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Jeśli masz problem z doborem listwy w bardziej intensywnym lub jaskrawym kolorze, doskonałą opcją jest zakup listew białych. Wiele z nich jest wykonanych z materiałów, które umożliwiają naniesienie na nie na przykład farby akrylowej, dzięki czemu możesz eksperymentować z kolorami lub wybrać taki, który skomponuje się z bardziej egzotyczną stylistyką wnętrza.

Listwy przypodłogowe – jaki kolor jest uniwersalny?

Jednym z chętniej wybieranych kolorów do bardziej nowoczesnych i eleganckich aranżacji są białe listwy przypodłogowe.  Na ich dużą popularność ma z pewnością fakt, że jest to ponadczasowe rozwiązanie, a szeroka oferta różnych modeli listew białych ułatwia wybór poszukiwanego typu wykończenia. Dużą popularnością w Polsce cieszy się konfiguracja polegająca na zestawieniu brązowej podłogi z wykończeniem w postaci białych listew. Biel jest uniwersalnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie dobrać listew idealnie pod kolor paneli, który zostały już położone. Listwy przypodłogowe w kolorze białym, które są dodatkowo żłobione, jak listwy angielskie czy model premium, stanowią samodzielny element dekoracyjny. Ich zdobniczy charakter doskonale wpasuje się w stylistykę wnętrz skandynawskich, francuskich . Białe listwy przypodłogowe wykonane z litego drewna z kolei cieszą się popularnością we wnętrzach w stylu vintage lub boho. Niezależnie od tego, jaki kolor listew przypodłogowych wybierzesz, pamiętaj, że dzięki nim dodać wnętrzu klasy, wyrazistości, powiększyć je optycznie lub sprawić, że zyska zupełnie nowy charakter i specyficzny klimat. Dlatego powinien być to przemyślany zakup.