siłownia

Trening w domu, na siłowni czy w plenerze?

Aktywność fizyczna obok prawidłowego odżywiania to niezbędny element zdrowego stylu życia. Ćwiczenia pozwalają zgubić zbędne kilogramy, poprawić jakość skóry, zwiększyć pewność siebie, a także samoocenę. Do wyboru istnieje wiele aktywności, zarówno na siłowni, jak i w domu czy w plenerze. Będąc na początku drogi, warto rozważyć wady oraz zalety treningu w każdym miejscu, by wybrać taki, który sprawi Ci przyjemność. Jeśli jednak posiadasz konkretny cel, lepiej zdecydować się na dyscyplinę, jaka w szybkim czasie pozwoli osiągnąć zadowalające efekty.

Czy trening na siłowni latem ma sens?

Trening na siłowni jesienią i zimą, kiedy na dworze panują niesprzyjające warunki, jest w pełni zrozumiały. Pogoda w lecie zachęca jednak do ćwiczeń w plenerze. Ciepło promieni słonecznych oraz lekki powiew wiatru sprawiają, że jazda na rowerze, bieganie bądź spacerowanie dają mnóstwo przyjemności. Czy w ciepłe dni trening na siłowni ma sens? Oczywiście! Zwłaszcza wtedy, gdy cel to rozbudowa masy mięśniowej.

Siłownia to miejsce, w którym dostępny jest najlepszy sprzęt i obciążenie pozwalające w łatwy sposób zaangażować do pracy mięśnie całego ciała. Jednak nie tylko to sprawia, że kluby fitness cieszą się dużą popularnością także w lecie. Wiele osób nie potrafi zmotywować się do treningu w domu. Pojawiają się coraz nowsze wymówki, byle tylko przełożyć ćwiczenia. Pójście na siłownię bądź zajęcia fitness, gdzie w tym samym momencie ćwiczą inne osoby, stanowi dla nich bardzo dużą motywację. To także doskonałe miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem przy użyciu sprzętu. Na sali obecni są trenerzy, którzy udzielą rad oraz wskazówek niezbędnych do opanowania prawidłowej techniki ćwiczeń i odpowiedniego angażowania mięśni do pracy.

Upały, jakie panują w lecie, często sprawiają, że jakakolwiek aktywność fizyczna możliwa jest tylko w godzinach porannych czy popołudniowych. Klimatyzowane siłownie wydają się wtedy miejscem, w którym można wręcz odetchnąć. W ciepłe dni warto również łączyć wizytę na siłowni z treningiem w plenerze. Jak to zrobić? Wystarczy zamiast autem udać się na miejsce na przykład rowerem.

Jak wykonać efektywny trening w domu i w plenerze?

Mnogość sprzętów oraz zajęć, jakie dostępne są w klubach fitness, pozwalają na wykonanie efektywnego treningu. Nie każdy jednak posiada środki i czas na to, by uczęszczać regularnie na siłownię. W takiej sytuacji doskonałą opcją będzie trening domowy lub ćwiczenia na świeżym powietrzu. Poprawne wykonywanie czynności oraz regularność na pewno przyniosą dobre efekty.

Osoby początkujące mogą zacząć przygodę z domowym treningiem od ćwiczeń dostępnych w serwisach internetowych. Takie filmiki pozwalają poznać nowe czynności, prawidłową technikę ich wykonywania, a przede wszystkim zniwelują poczucie osamotnienia. Pokrzepiające słowa trenera płynące z ekranu pozwalają wytrwać aż do ostatniego powtórzenia. Z biegiem czasu można zaopatrzyć się w drobny sprzęt, który pozwoli osiągać progres. W tym celu doskonale sprawdzą się gumy oporowe, hantle czy sztanga z obciążeniem, które można regulować.

Posiadanie domu z ogrodem bądź większego balkonu sprawia, że wiosną oraz latem domowy trening można zamieć na taki w plenerze. Te same ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu przyniosą jeszcze więcej przyjemności.

Trening sprawiający radość

Niezależnie od tego, czy większość czasu spędzasz, wykonując trening na siłowni, czy w domu lub w plenerze, najważniejsze jest, by czerpać z niego radość. Nie warto zmuszać się do aktywności, której nie lubisz, bo powoduje to tylko zniechęcenie i frustrację. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą wszystkie typy aktywności oraz próbować nowych rzeczy.

Wykonując na co dzień domowy trening, warto w cieplejsze dni wybrać się na siłownie plenerowe, które dostępne są już w coraz większej liczbie miejsc. Cardio wykonywane na bieżni bądź rowerku stacjonarnym można zamienić na przejażdżkę po mieście lub bieg po parku. Zamiast jednego treningu domowego warto wybrać godzinę gry w tenisa, wizytę na basenie czy jogę na świeżym powietrzu.

Dobrze wykonany trening, niezależnie od miejsca, w połączeniu ze zdrowym, racjonalnym odżywianiem wpłynie na poprawę zarówno wyglądu, jak i zdrowia, samopoczucia, siły, a także wytrzymałości.