ogród

Nawadnianie ogrodów - dlaczego warto?

Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie, w którym można wypocząć i naładować baterie po stresującej pracy? Niestety, utrzymanie takiej przestrzeni nie jest łatwym zajęciem. Wymaga to bowiem stałego pielęgnowania i oczywiście podlewania. Ta ostatnia czynność stanowi uciążliwe zadanie szczególnie latem, a wszelkie zaniedbania skutkują przysychaniem roślin i nieestetycznym wyglądem całego ogrodu. Czy można zautomatyzować proces podlewania oraz uwolnić się od tego obowiązku raz na zawsze?

Nawadnianie ogrodów sposobem na piękne i ciągle zielone rośliny

Jeszcze kilkanaście lat temu w ogrodach problem z brakiem wody widoczny był na przełomie lipca oraz sierpnia. Obecnie susza pojawia się coraz wcześniej, natomiast niedobór opadów atmosferycznych w kwietniu czy maju nie jest zjawiskiem niecodziennym. Brak wody bardzo szybko odbija się na kondycji roślin ogrodowych. Zahamowany zostaje ich wzrost, a wygląd z każdym dniem zaczyna pozostawiać coraz więcej do życzenia. To właśnie dlatego wiele osób zamiast odpocząć, biega z konewką i podlewa wszystkie grządki, rabaty, drzewa oraz krzewy z nadzieją, że zabieg ten pomoże im przetrwać trudny czas bez deszczu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być specjalne systemy automatycznego nawadniania, które skutecznie podleją nie tylko trawnik, ale także wszystkie rośliny rosnące na Twojej posesji. Dobrze zaprojektowane nawadnianie ogrodów w Kielcach sprawi, że niewielki sterownik zainstalowany w domu włączy system dokładnie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Całość pozostaje zamaskowana w ziemi w taki sposób, że jest praktycznie niewidoczna gołym okiem, a nam pozostanie cieszyć się z pięknej zieleni i zdrowych roślin od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Nawadnianie ogrodów - Kielce. Jak wygląda proces montażu?

Założenie nawodnienia ogrodu nie jest specjalnie skomplikowany, ale zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu odpowiedniej firmie. Prace polegają na wkopaniu w ziemię rur zasilających i montażu niewielkich wysuwanych z ziemi zraszaczy, które widoczne są tylko w momencie ich pracy. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie zaprojektowanie całej instalacji, bo błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować zbyt małą ilością wody, która docierać będzie do roślin, a to sprawi, że będą one przysychać. Aby umożliwić pełną automatyzację działania systemu, stosuje się specjalne sterowniki, które są całkowicie programowalne - oznacza to, że samodzielnie włączają i wyłączają nawadnianie dokładnie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Zestawienie ich razem z czujnikami pogodowymi sprawia, że proces podlewania odbywa się całkowicie automatycznie. Jeśli chcesz, by nawadnianie ogrodów w Kielcach działało zgodnie z oczekiwaniami, zleć pracę przy montażu i projektowaniu odpowiedniej firmie. Tylko specjaliści z dużym doświadczeniem będą w stanie zadbać o prawidłowe rozmieszczenie zraszaczy czy linii kropkujących. Przeliczą moc złącza oraz dopasują do niego sekcje nawadniające w taki sposób, by uzyskać jak najwyższą wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu ilości elektrozaworów do minimum.