pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w przypadku rodziców, którzy robią to po raz pierwszy. Pewne jest, że pokój dziecięcy powinien być przytulny, lecz z drugiej strony nie może się w nim znajdować nadmierna ilość rzeczy.

Jak w prawidłowy sposób zaaranżować pokój dla dziecka?

Na początek warto przyjrzeć się temu, jak powinien wyglądać pokój niemowlaka. Wielu rodziców rezygnuje z aranżowania pokoju dziecku, które nie ukończyło 1. roku życia. Chodzi tutaj o względy praktyczne, bowiem w większości przypadków niemowlęce łóżeczko stoi w sypialni rodziców, tam też znajduje się większość ubranek bądź przyborów do pielęgnacji. Rezygnacja z pokoju dla niemowlaka jest jednak błędem, ponieważ dziecko od początku powinno uczyć się, że posiada w domu swoją przestrzeń. W pokoju niemowlęcym powinny znajdować się wszystkie akcesoria maluszka, tak aby zachować jak największy porządek. W pomieszczeniu warto ustawić szafkę na ubranka, w której dodatkowo można przechowywać niektóre zabawki. Niektórzy rodzice decydują się na komodę z funkcją przewijaka - takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne. Na podłodze powinny stanąć niewielkie pudełka zawierające te zabawki, którymi maluch bawi się najczęściej. Dziecko powinno mieć do nich swobodny dostęp, zwłaszcza gdy potrafi się już samodzielnie przemieszczać. W pokoju niemowlęcym warto ustawić fotel do karmienia tak, aby młoda mama i maluszek mieli zapewnione ciche, spokojne miejsce, w którym dziecko będzie mogło wypić mleko. Z czasem w pokoju niemowlęcym warto ustawić matę edukacyjną, później zaś namioty tipi dla dziecka. Namioty posłużą zarówno niemowlakom, jak i nieco starszym dzieciom - chętnie wykorzystują je do zabawy nawet przedszkolaki.

Pokój dla starszaka

W pokoju starszaka zasadniczo znajdują się podobne przedmioty, co w pokoju niemowlęcym. Musi się w nim pojawić pojemna szafa, w której będzie można przechowywać dziecięce ubranka, a także odzież sezonową, na przykład kurtkę zimową bądź nawet obuwie. Z czasem dzieci zaczynają rosnąć w nieco wolniejszym tempie, zatem istnieje spora szansa, że buty czy kurtkę dziecko ponosi dłużej, niż przez jeden sezon. W pokoju dziecięcym musi znaleźć się regał na książki. Powinien być umieszczony na takiej wysokości, aby maluch miał swobodny dostęp do swoich ulubionych pozycji literackich. W pokoju starszaka koniecznie musi znaleźć się wygodne łóżko. Dobrze jest wybrać model, który niejako rośnie razem z dzieckiem, a więc będzie dobry zarówno dla dwu-, jak i pięciolatka. W przypadku, gdy dany pokój zamieszkuje więcej, niż jedno dziecko, warto pomyśleć o łóżku piętrowym, które pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Pokój dziecięcy to również królestwo zabawek, gdzie niekiedy trudno zachować porządek. Kilka z nich może pozostać na widoku, jak chociażby wspomniany wcześniej namiot tipi dla dzieci, tablica magnetyczna bądź jeździk. Niemniej jednak mniejsze zabawki warto przechowywać w jednym miejscu, na przykład w półce, która pomieści kilka, oddzielnych miejsc na zabawki. Ich prawidłowy podział do poszczególnych koszy również jest bardzo istotny i przyczynia się do zachowania większego porządku.

Na co warto zwrócić uwagę, aranżując pokój dla dziecka?

Rodzice nie mający do dyspozycji zbyt dużej powierzchni pokoju dziecięcego, powinni pomyśleć o ergonomicznych rozwiązaniach. Jednym z nich jest chociażby połączenie biurka z łóżkiem dziecięcym. Sam pokój warto podzielić na kilka stref - wypoczynku, zabawy czy relaksu oraz oczywiście strefę organizacyjną. W ostatniej stanąć powinny szafy i meble do przechowywania rzeczy, w strefie wypoczynku być łóżko, zaś w strefie relaksu - namiot tipi. Co ciekawe, strefa zabawy powinna pozostać pusta - najczęściej zostaje ona wydzielona na środku pokoju. Niekiedy rodzice umieszczają tam mięciutki dywan, doskonale sprawdzający się szczególnie w pomieszczeniach, w których jest stosunkowo chłodno. Dywanik sprawi, że zabawa będzie przyjemniejsza, a dziecku będzie zawsze ciepło w stopy.