filtr powietrza

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Zazwyczaj pamiętamy o regularnej wymianie filtru oleju w samochodzie, ale co z filtrem powietrza? Z pewnością filtr powietrza jest kluczowym elementem układu napędowego pojazdu, zapobiegającym przedostawaniu się do silnika kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń środowiskowych. Czy istnieje więc zasada, która mówi, jak często wymieniać filtr powietrza? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi, które pomogą Twojemu samochodowi działać jak najbardziej wydajnie.

Dlaczego należy wymieniać filtr powietrza?

Chociaż filtry powietrza zazwyczaj działają dobrze, mogą również powodować problemy, gdy nie są regularnie wymieniane, co prowadzi do ich zatkania. Dlaczego więc ważne jest, aby je zmienić? Jak wspomniano powyżej, filtr powietrza pomaga zapobiegać kontaktowi zanieczyszczeń, takich jak brud i kurz, z silnikiem. Gdy te zanieczyszczenia dostaną się do silnika, mogą spowodować szkody, takie jak wolniejsze przyspieszanie pojazdu. Dodatkowo Twój silnik pracuje z większym wysiłkiem, co może prowadzić do:

  • Mniejszej mocy
  • Trudności z uruchomieniem silnika
  • Nagromadzeniem kurzu na desce rozdzielczej i innych powierzchniach wewnętrznych
  • Zapachu oleju podczas uruchamiania silnika.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Ważne jest, aby raz w roku sprawdzić filtr powietrza w samochodzie. Wymiana filtra powietrza co ile? Wiele osób decyduje się na wymianę filtra co roku, jednak większość producentów samochodów podaje, że filtr powietrza powinien być zmieniany co 15-20 tysięcy kilometrów. W zależności od tego, jak dużo podróżujesz i jeździsz, możesz nie osiągnąć tych liczb w ciągu roku.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że jeśli regularnie jeździsz po drogach gruntowych, piaszczystych lub w obszarach o wysokim zanieczyszczeniu, konieczna będzie częstsza wymiana filtra powietrza. W pojazdach z silnikami z turbodoładowaniem należy również częściej wymieniać filtr powietrza.

W przeciwnym razie, jeśli nie jeździsz samochodem tak często, możesz spodziewać się wymiany filtra przynajmniej co trzy lata. Mimo to, warto poświęcić czas na sprawdzenie filtra powietrza raz w roku. Jeśli filtr wygląda na brudny lub zużyty, czas go wymienić.

Zalecamy, aby nie próbować czyścić filtra i używać go ponownie. Nowy filtr powietrza to najlepsza opcja, aby zapewnić, że Twój pojazd działa tak gładko, jak to możliwe i pozostaje w najlepszej formie. Powinieneś wiedzieć, że nowy filtr powietrza nie jest taki drogi. Jako część, która jest tak łatwo dostępna i serwisowana, można ją znaleźć w każdym sklepie z częściami samochodowymi, czy mechanika, typu AutoMotors Myszków i dlatego nie jest tak droga. Choć należy mieć świadomość, że każdy producent ma swoją własną konstrukcję i specyfikację, wiele dostępnych na rynku filtrów powietrza bez problemu pasuje do szerokiej gamy pojazdów.

 

Jak rozpoznać, że trzeba wymienić filtr powietrza?

Twój samochód wydaje się mieć mniejszą moc

Kiedy filtr powietrza jest czysty pomaga on silnikowi pracować wydajniej, więc jeśli odczuwasz spadek mocy, należy sprawdzić filtr powietrza. Inne oznaki, że filtr powietrza wpływa na wydajność samochodu to szarpany ruch podczas przyspieszania lub brak odpowiedniej reakcji.

Zapala się lampka kontrolna silnika

Istnieje wiele różnych powodów, dla których zapala się kontrolka silnika, może to być tak prosta przyczyna, jak luźny korek paliwa lub może to być oznaka większego problemu. Jednym z takich powodów może być to, że silnik nie dostaje wystarczającej ilości powietrza, czyli zatkany jest filtr.

Wydobywa się dym z rury wydechowej po uruchomieniu samochodu

Dobrą wskazówką, że filtr powietrza wymaga wymiany jest obecność czarnego dymu wydobywającego się z rury wydechowej po uruchomieniu silnika. Możesz również usłyszeć dźwięk strzelania lub zobaczyć płomień na końcu rury. Może to nastąpić, gdy nie ma odpowiedniego dopływu powietrza do silnika.

 

Jak wymienić filtr powietrza?

Wymiana filtra powietrza w samochodzie zazwyczaj nie jest trudna. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zlokalizowanie skrzynki, w której znajduje się filtr. W tym celu można sięgnąć do instrukcji obsługi pojazdu i znaleźć jego dokładną lokalizację. Kiedy już ją znajdziesz, jest to bardzo prosty proces. Wystarczy ostrożnie wyjąć filtr powietrza, sprawdzić jego stan i wymienić na nowy.