Ile kosztuje montaż fotowoltaiki?

Fotowoltaika powoli staje się coraz bardziej zauważalnym źródłem produkcji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Dzięki braku emisji gazów cieplarnianych, czy też możliwości produkcji praktycznie darmowej energii elektrycznej fotowoltaika stanowi jedno z najbardziej popularnych sposobów na uniezależnienie się od tradycyjnych dostaw energii. Warto jednak wiedzieć czym dokładnie jest fotowoltaika oraz ile kosztuje jej montaż, by móc obiektywnie oszacować całkowite koszty zakupu. Jeśli jesteś mieszkańcem Krakowa zapraszamy Cię w szczególności do przeczytania tego artykułu.

Czym jest fotowoltaika?

Zgodnie z definicją jest to instalacja pozwalająca na produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego. Montaż fotowoltaiki składa się ona z podstawowych elementów, jakimi są panele fotowoltaiczne oraz inwerter. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które wystawione na działanie promieni słonecznych pochłaniają energię fotonów (wiązki światła). W ten sposób powstaje prąd o natężeniu stałym, który poprzez przemianę w inwerterze (falowniku) staje się prądem zmiennym. Dodatkowymi elementami montażu instalacji fotowoltaicznej są okablowanie, dzięki któremu można transportować energię elektryczną do sieci energetycznej, czy też urządzenie magazynujące nadwyżki wytworzonej w ten sposób energii. Tak wyprodukowane nadwyżki można magazynować na okres, w którym słońce nie świeci z taką intensywnością, jak latem lub wiosną czy też sprzedawać je innym użytkownikom sieci energetycznej. Fotowoltaika jest tak popularna głównie ze względu na fakt, że ma działania korzystnie wpływające na środowisko oraz sprawia, iż można się uniezależnić od energii z tradycyjnych dostaw.

Jaki jest koszt montażu fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak pozostałe źródła produkcji energii elektrycznej wiążą się z dodatkowymi kosztami, jakie właściciel wybranego gospodarstwa domowego będzie musiał ponieść. Na koszt montażu fotowoltaiki niebagatelny wpływ będą miały:
  • wielkość paneli, jak i samej instalacji fotowoltaicznej – im cała instalacja jest większa tym więcej nakładów pracy oraz czasu należy poświęcić na jej zamontowanie na dachu lub w pobliżu domu;
  • podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej w wybranym domu – jest to stały koszt, jaki należy ponieść, by w ten sposób wytworzona energia elektryczna mogła płynąć bezpośrednio z instalacji do gniazdka elektrycznego;
  • moc instalacji fotowoltaicznej – im większa moc paneli fotowoltaicznych, tym zwiększone koszty podzespołów np. inwertera, okablowania, czy też systemu mocującego same panele na dachu;
  • czas potrzebny na zainstalowanie wszystkich części instalacji fotowoltaicznej – im większa jest sama instalacja fotowoltaiczna, tym więcej czasu jest wymagane od pracowników firmy montującej, by fotowoltaika zaczęła działać poprawnie.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki ceny montażu samej instalacji fotowoltaicznej, mogą się od siebie również różnić w zależności od lokalizacji gdzie dana instalacja ma zostać umieszczona. Jednak średnia cena montażu tego rodzaju instalacji waha się pomiędzy 3.000 a 7.000 złotych za całość (transport oraz zamontowanie całej instalacji fotowoltaicznej).

Czy warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki?

Pomimo wysokiego kosztu montażu instalacji fotowoltaicznej, jak i wysokiego ogólnego kosztu inwestycji w ten typ produkcji energii ze źródeł odnawialnych warto jest się na niego zdecydować. Po pierwsze wydając jednorazowo kwotę około 20-30.000 złotych na zakup oraz montaż samej instalacji możemy na około 25 lat uniezależnić się od dostaw ze źródeł konwencjonalnych. Po drugie taka inwestycja zwraca się już po 7-10 latach od momentu zakupu samej instalacji. Co więcej, w ten sposób można wspierać działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska naturalnego zmniejszając jednocześnie produkcję dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych. Wysokie zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie problematyczne w miastach, takich jak np. Kraków. Fotowoltaika Kraków rozwiązuję ten problem i dokłada małą cegiełkę do lepszego, codziennego życia. Dodatkowo dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej można cieszyć się brakiem konieczności ciągłego dbania o stan samej instalacji, czy też nieustannego jej czyszczenia. Więcej informacji na temat samej instalacji fotowoltaicznej, jak i jej montażu możesz znaleźć na stronie internetowej firmy SalvisExpert.