dzieci

Dlaczego Aspergera się nie leczy?

O zespole Aspergera mówi się ostatnio coraz więcej. Nie ma się temu co dziwić, bo sporo osób diagnozuje się w jego kierunku. Szczególnie często podejmuje się próby diagnozowania tego zespołu u najmłodszych. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twoje dziecko nie cierpi na zespół Aspergera, nie pozostaje Ci nic innego jak udać się do specjalisty. Dobrze byłoby także wiedzieć, jak wygląda terapia dzieci z zespołem Aspergera oraz dlaczego tego zespołu się nie leczy.

Zespół Aspergera - najważniejsze informacje

Zespół Aspergera to nic innego jak pewne zaburzenie rozwoju, które można zaliczyć do spektrum autyzmu. Nazwa wspomnianego zaburzenia została zaczerpnięta od nazwiska uczonego, który opisał je po raz pierwszy. Osoby cierpiące na zespół Aspergera doświadczają przede wszystkim trudności w funkcjonowaniu w grupie społecznej. Cierpią na poważny problem związany z adaptowaniem się do wszelkich zmian, jak również na dosyć powtarzalne zachowania. Zespół Aspergera można podejrzewać u dziecka. Jeśli obawiasz się, że Twoja pociecha cierpi na takie zaburzenie, zwróć uwagę na jej zachowanie.

Być może, dziecko nieadekwatnie wyraża swoje emocje i ma trudność z interpretacją zachowania ludzi, z którymi ma styczność na co dzień. Jeśli pociecha ma Aspergera, mogą jej również dokuczać pewne problemy z komunikacją, zarówno tą werbalną, jak i niewerbalną. Dziecko może mieć więc trudność w artykułowaniu swoich potrzeb. Jak zaznaczono na wstępie, zespołu Aspergera się nie leczy. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym dlaczego. Odpowiedź jest jednak zaskakująco prosta. Zespołu Aspergera nie można leczyć, ponieważ nie jest to choroba. Niesamowicie istotna jest jednak terapia dzieci z zespołem Aspergera. Niemniej jednak nie można określić jej mianem leczenia. Taka terapia ma na celu poprawę funkcjonowania dziecka. Sprawi również, że lepiej będzie Ci się porozumieć ze swoją pociechą.

Jak wygląda terapia dzieci, które mają zespół Aspergera?

Jeżeli Twoje dziecko cierpi na zespół Aspergera, musisz dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda terapia dzieci z zespołem Aspergera. Warto mieć świadomość tego, że wykorzystywane są naprawdę przeróżne metody terapeutyczne. Muszą być one dostosowane do rozmiaru problemów, z którymi zmaga się konkretne dziecko. Nie u każdego zaburzenie jest bowiem silnie rozwinięte. Najczęściej zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna. Charakteryzuje się ona bowiem bardzo dużą skutecznością. Dzięki niej mali pacjenci uczą się skutecznie zwalczać swoje problemy. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko z zespołem Aspergera radziło sobie lepiej, należy zapewnić mu także trening umiejętności społecznych.

Terapia kognitywna także może okazać się przydatna. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie ze sobą kilku różnych metod terapeutycznych. Dzięki temu dziecko zostanie wyposażone w niezbędne mu w życiu codziennym umiejętności. Jeśli więc Twoja pociecha cierpi na zespół Aspergera, musisz znaleźć odpowiedniego specjalistę, który mu pomoże. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z ofertami poszczególnych psychologów i psychoterapeutów, którzy zajmują się wspieraniem dzieci borykających się z zespołem Aspergera.

Postaraj się więc przejrzeć strony internetowe jak największej ilości specjalistów, którzy mogą pomóc Twojemu dziecku. Na pewno doskonałym pomysłem będzie porównanie opinii o poszczególnych psychologach i psychoterapeutach. Dzięki temu dowiemy się, którym z nich warto zaufać i powierzyć terapię swojego dziecka. Istotne jest także to, aby dany specjalista pracował z dziećmi z zespołem Aspergera. Nie wszyscy psychologowie mają doświadczenie w tej kwestii. Kluczowa jest także cierpliwość. Musisz pamiętać o tym, że Twoje dziecko nie od razu zacznie funkcjonować lepiej. Zazwyczaj efekty terapii widać po kilku, a nawet kilkunastu tygodniach. Wiele zależy jednak od tego, jak zaawansowane jest zaburzenie, z którym boryka się Twoja pociecha. Im bardziej poważny problem, tym dłuższa może okazać się terapia.