narzędzia

Dalmierz - co to jest i do czego służy?

Zanim zdecydujemy się na zakup oraz korzystanie z dalmierza powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest dalmierz? Kolejne pytanie, czy takie elektroniczne cudo będzie nam pomocne na budowie, czy podczas remontu mieszkania? Trochę teorii.

Dalmierz - niezastąpione urządzenie przy budowie czy też remoncie

Dalmierz laserowy to urządzenie pomiarowe służące do mierzenia odległości, zastępuje ono w pracy zwykłą taśmę pomiarową. Najprostszy dalmierz sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, w których przy jego pomocy będziemy w stanie zmierzyć np. szerokość ściany. Bardziej rozbudowane urządzenie ma większy zasięg, może też posiadać monitor z podglądem, celownik z zoomem, zdalne sterowanie, szereg funkcji pomiarowych i wiele innych udogodnień. Na które w erze gadżetów bardzo chętnie się zgadzamy. Przy każdym urządzeniu powinna znajdować się instrukcja obsługi. Zapoznanie się z nią pozwoli nam na lepsze poznanie urządzenia, które mamy w ręce oraz możliwości funkcji, jakie posiada. Przed rozpoczęciem korzystania należy sprawdzić, czy bateria jest naładowana jeżeli obawiamy się, iż nie wystarczy ona na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac, należy dalmierz naładować tak, aby bateria była naładowana w 100%. Jeżeli mamy model zasilany na baterie miejmy zawsze w zapasie komplet baterii. Dalekomierze mogą posiadać wejście USB, które będzie służyć do podłączenia do komputera.

Zasada mierzenia powierzchni za pomocą dalmierza

Jak mierzyć powierzchnię za pomocą dalmierza dowiemy się z instrukcji, która jest dołączona do każdego urządzenia. Sama zasada jest dosyć prosta.  Włączamy dalmierz, po uruchomieniu ustawiamy go w punkcie początkowym, od którego zaczynamy mierzenie odległości i kierunku, jaki będziemy chcieli zmierzyć. W dalmierzu ustawiamy punkt odniesienia, czyli jest to punkt, od którego miejsca ma być liczony pomiar. Po przyjęciu punktu początkowego odpalamy laser i ustawiamy punkt na ścianie. Następnie naciskamy przycisk, który pozwala nam na włączenie odmierzania oznaczonego dystansu i po chwili otrzymujemy wynik.  Punktem startowym może być przednia krawędź dalmierza oraz tylna krawędź dalmierza. Dalmierz laserowy może posiadać funkcje stopka – jest ona przydatna w narożnikach i innych dostępnych miejscach.

Na monitorze widoczne są ostatnie pomiary, które są również zapisywane w pamięci.

Dalmierze posiadają wiele rozwiązań pomiarowych.

Jak działa dalmierz laserowy? Już znamy jego podstawową funkcję, jednak dalmierze mają wiele dodatkowych rozwiązań pomiarowych, należą do nich wyliczanie:

  • powierzchni,
  • kubatury,
  • powierzchni ściany,

dodatkowo posiadają funkcje

  • poziomicy

Dalmierze mogą wydawać się na pierwszy rzut oka trudne w obsłudze, jednak niektóre posiadają instrukcje w formie animacji, co wyraźnie pomaga podczas przeprowadzania pomiarów, powodując, iż urządzenie staje się bardziej intuicyjne. Zatem dalmierz „co to?”, nie powinno być już dla nas trudnym pytaniem. Jak w takim razie zmierzyć powierzchnię podłogi lub sufitu? Wchodzimy w tryb funkcje, wybieramy powierzchnię, przykładamy do jednej ze ścian i ustawiamy laser oraz robimy odczyt – jest to długość. Następnie mierzymy pokój tak, aby otrzymać drugą wartość – będzie nią szerokość, przykładam dalmierz do ściany, ustawiam laser, który wykonuje odczyt. Mając obie dane; długość i szerokość nie potrzebujemy kalkulatora, aby obliczyć powierzchnię, gdyż automatycznie pojawia nam się wynik, który pokazuje się na ekranie, a jest to wielkość powierzchni, którą mierzyliśmy.

Dalmierz laserowy posiada jeszcze jedną bardzo przydatną funkcję, a mianowicie pomiary pośrednie. Tego typu pomiary przydają się w sytuacjach kiedy mamy jakąś przeszkodę np. stojący mebel albo nie ma płaszczyzn, od których mógłby się odbić laser. Co ważne pomiary te można stosować wyłącznie w kierunku pionowym. Pośredni pomiar jest zawsze mniej dokładny niż bezpośredni, aby zwiększyć jego dokładność, zaleca się stosowanie statywu. Przy większych powierzchniach dobrze się sprawdza funkcja podglądu na monitorze. Dzięki niej obiekt, który chcemy zmierzyć, możemy sobie przybliżyć, aby precyzyjnie celować laserem. Dalmierze posiadają również funkcje tyczenia czy też pomiaru ciągłego.  Dalmierz możemy połączyć z telefonem czy też tabletem, daje to możliwości przeniesienia danych do aplikacji, w której możemy stworzyć projekt.

Dalmierz wydaje się w dzisiejszych czasach bardzo przydatnym urządzeniem dla osób prywatnych, ale również dla firm. Pomiary można wykonać bardzo szybko, będą one zapisywane w jednym miejscu a posiadanie jeszcze dodatkowo aplikacji, w niektórych modelach, pozwoli nam na stworzenie pomiarów z bardzo dużą dokładnością, nanosząc je bezpośrednio na tworzony na bieżąco model mierzonej powierzchni. A to ostatecznie przełoży się na optymalnie ustalenie ilości potrzebnych produktów takich jak panele czy też grunt na ściany i sufity.