marketing internetowy

Co to jest kampania PPC?

Kampania PPC to obok pozycjonowania (SEO) najchętniej wykorzystywane narzędzie do pozyskiwania ruchu w obrębie witryny internetowej. Odpowiednio skonfigurowana i zoptymalizowana może przynieść efekty nawet zaraz po utworzeniu. Do tego możliwe jest precyzyjne targetowanie, co pozwala zoptymalizować koszty. Na czym polega kampania PPC, co to jest i czy warto z niej korzystać? 

Kampania PPC – co to jest i na czym polega jej działanie?

Kampania PPC (Pay Per Click) to płatna reklama utworzona za pomocą specjalnego systemu. PPC to rodzaj modelu rozliczeniowego, który polega na tym, że nadawca komunikatu płaci konkretną stawkę za każde kliknięcie linku. Najpopularniejszym systemem reklamowym jest Google Ads (dawniej AdWords). Reklamy utworzone za jego pomocą wyświetlają się w sieci wyszukiwania, czyli na stronie SERP (Search Engine Results Page) lub w sieci reklamowej Google, to znaczy na stronach partnerów. 

W tym pierwszym przypadku są to tzw. linki sponsorowane, które pojawiają się na samej górze lub na samym dole strony, gdy użytkownik użyje konkretnej frazy. Oznaczone są etykietą „reklama”, dlatego internauci doskonale wiedzą, że stanowią one linki opłacone.

Na czym polega działanie takiej kampanii? Nadawca komunikatu płaci za to, że użytkownik kliknie promowany link (wyświetlenia nie są płatne). Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie kosztów, ponieważ reklamy będą klikane raczej przez zainteresowanych odbiorców, którzy mogą na stronie wykonać konwersję.

Do każdej kampanii dobierane są słowa kluczowe, a to, czyja reklama wyświetli się jako pierwsza, zależy przede wszystkim od proponowanej stawki i jakości. Oprócz fraz nadawca komunikatu może określić również dane demograficzne, lokalizację oraz język odbiorców. Dzięki temu reklamy trafiają do jasno sprecyzowanej grupy osób.

Oprócz dokładnego targetowania największą zaletą kampanii PPC jest to, że efekt może być widoczny automatycznie po opublikowaniu. W odróżnieniu od SEO, na rezultaty nie trzeba czekać kilka miesięcy.   

Najpopularniejsze systemy reklamowe

Najpopularniejsze systemy reklamowe to wspomniany wcześniej Google Ads oraz Facebook Ads. W obu przypadkach możliwe jest utworzenie kampanii PPC i dokładne określenie grupy odbiorców. Trzeba jednak przyznać, że możliwości narzędzia oferowanego przez firmę Google są większe, ponieważ reklamy wyświetlane są na wielu stronach partnerów oraz w sporej ilości różnych formatów.

 

Ostatnio popularność zyskuje również LinkedIn Ads. Przedsiębiorcy zaczynają doceniać potencjał reklamowy, jaki drzemie w tym serwisie. Tam również można prowadzić kampanie w modelu PPC. Wprawdzie LinkedIn nie jest tak popularny, jak Google i Facebook, ale zyskuje przewagę, jeśli chodzi o targetowanie.  

Czy można samemu prowadzić kampanię PPC?

Utworzenie kampanii PPC – zarówno w Google, jak i na Facebooku czy LinkedIn – nie powinno stanowić problemu pod względem technicznym. System poprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie etapy. Jednak skuteczność kampanii zależy od poprawnej jej konfiguracji i optymalizacji, a to nie jest już tak proste. Dlatego, jeśli nie dysponujesz wiedzą oraz doświadczeniem w tym zakresie, lepiej zdecydować się na współpracę ze specjalistą. Pamiętaj, że nieodpowiednie ustawienia mogą doprowadzić do tego, że budżet zostanie niepotrzebnie przepalony – wydasz pieniądze, a klientów nie przybędzie.

Obecnie nietrudno znaleźć specjalistów do pomocy. Istnieje wiele firm, np. agencja SEO SEM - Adshock.pl, które świadczą usługi związane z prowadzeniem kampanii w modelu PPC. Działania doświadczonych osób z pewnością przyniosą lepsze efekty, a do tego nie będziesz musiał martwić się o błędy.

SEO czy PPC – co wybrać? 

SEO, czyli optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki, oraz PPC to dwie najpopularniejsze metody pozyskiwania ruchu i konwersji na stronie. Która z nich jest lepsza? Na to pytanie nie ma jezdnoznacznej odpowiedzi. Każda metoda ma swoje wady oraz zalety. Podstawową różnicą jest czas oczekiwania na efekty. Inaczej wygląda to w przypadku SEO, a inaczej w sytuacji wykorzystania kampanii PPC. Co to znaczy? Otóż płatna reklama może zacząć pozyskiwać klientów automatycznie po opublikowaniu. Natomiast SEO to strategia długoterminowa. 

Najlepiej połączyć obie metody. Dzięki temu poszerzysz zasięg swojej reklamy i zwiększysz skuteczność działań marketingowych.