Rynek pierwotny i wtórny - na jakie mieszkanie się zdecydować?

Zakup mieszkania zawsze stanowi duże przedsięwzięcie zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. To, jakie kroki podejmiemy, zależy głównie od naszej decyzji odnośnie zakupu mieszkania z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Pozostaje więc pytanie, na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować i dlaczego?

Trudy rynku pierwotnego

Na początku rozważmy kwestię zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. W ostatnich latach kupowanie mieszkań w nowo wybudowanych blokach, czy też w ogóle na nowo powstałych osiedlach stało się bardzo modne. Tymczasem sam czas realizacji inwestycji wynosi nawet kilka lat, zatem decydując się na kupno mieszkania dziś, być może będziemy mogli się do niego wprowadzić dopiero za rok, dwa, a nawet trzy. Oczywiście deweloperzy starają się przyspieszyć budowę, jak najbardziej tylko mogą, jednak pewnych kwestii, na przykład pozwoleń, nie można załatwić szybciej. Zakup mieszkania w momencie, gdy budynek nie został jeszcze wybudowany, daje możliwość wyboru najlepszego dla siebie lokum. W przypadku inwestycji zrealizowanych bądź częściowo zrealizowanych zwykle nie mamy dużego wyboru mieszkań na sprzedaż. Mieszkania na rynku pierwotnym dostępne są zwykle w mało atrakcyjnych lokalizacjach. Przyszłych mieszkańców kuszą zamknięte osiedla, jednak często nie są one dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta. Co więcej, cena mieszkań z rynku pierwotnego jest bardzo wysoka. Do kosztów trzeba również doliczyć wartość potrzebną na urządzenie mieszkania, które zostaje odebrane w stanie deweloperskim. Oznacza to, że na podłogach znajdują się wylewki, doprowadzone są wszelkie instalacje oraz zamontowane są okna i drzwi, jednak samo wykończenie mieszkania musimy wykonać osobiście i na swój koszt. Plusem jest oczywiście fakt, iż możemy dokonać tego zgodnie z własnym zamysłem. Dla niektórych bowiem puste cztery kąty to marzenie, które pozwala im zamieszkać dokładnie w taki sposób, jaki chcą.

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Mieszkania na sprzedaż rynek wtórny zwykle są bardzo dobrze zlokalizowane. To bowiem wśród zamieszkałych już bloków budowało się sklepy i różnego rodzaju punkty usługowe, a także przedszkola i szkoły. Co więcej, wybór mieszkań na rynku wtórnym jest bardzo duży. Ostatnimi czasy większą popularnością cieszą się bowiem mieszkania z rynku pierwotnego. Ceny tych mieszkań szybują do góry, natomiast ceny mieszkań z rynku wtórnego spadają nieco w dół. Stąd za niemal takie samo mieszkanie z rynku wtórnego możemy zapłacić znacznie mniej. Mieszkania na rynku wtórnym zwykle są bardzo dobrze utrzymane, a dodatkowo obecni właściciele często decydują się wymienić instalacje bądź naprawić usterki na swój koszt. Powodem jest duża konkurencja na rynku, zatem właściciele mieszkań robią wszystko, aby przekonać do zakupu potencjalnych klientów. Dodatkowo istnieje możliwość umówienia się na usunięcie z mieszkania własnych mebli lub sprzętów, dzięki czemu możemy w swoim zakresie urządzić wnętrza. Czasami jednak nowi mieszkańcy chcą, aby poprzedni właściciele pozostawili im dobrej jakości, działające sprzęty. Powodem są oczywiście koszty zakupu nowych, które w ten sposób można rozłożyć w czasie. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, warto zwrócić uwagę na fakt, kiedy ostatnio były wymieniane instalacje, kto będzie mieszkał w naszym sąsiedztwie oraz jakie są plany zagospodarowania przestrzeni wokół bloku. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika, który przeprowadzi nas przez wszelkie procedury do wykonania. We Wrocławiu można więc skorzystać z oferty dostępnej na stronie PolskieNieruchomosci.net. Znajduje się tam przede wszystkim lista wartych zobaczenia mieszkań z rynku wtórnego. Dodatkowo decydując się na zakup danego mieszkania, możemy liczyć na pomoc profesjonalnego agenta nieruchomości. Jest to bardzo istotne przede wszystkim dla tych, którzy po raz pierwszy w życiu kupują mieszkanie i nie wiedzą, jak dopełnić formalności oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem.