biznesmen

Pracoholizm - jakie są objawy i jak go leczyć?

Dzisiejszy świat za sprawą wielu różnorodnych czynników mknie w zastraszającym tempie. Rozwój technologiczny, infrastrukturalny, naukowy czy ekonomiczny prowadzi do tego, że gospodarka funkcjonuje na szybszych obrotach, a my załatwiamy sprawy szybciej, łatwiej i częściej. Jesteśmy wielozadaniowi i stale oczekuje się od nas więcej, mocniej i efektywniej. Szybsze tempo życia przekłada się praktycznie na każdą sferę naszego funkcjonowania, w tym także na sferę zawodową, a tym samym może prowadzić do pracoholizmu i innych zaburzeń związanych z pracą.

Przyczyny i objawy pracoholizmu

Przyczyn pracoholizmu może być wiele i mogą mieć one różne podłoże, jednak do najważniejszych możemy zaliczyć: szybkie tempo życia i nastawienie wielu firm na rozwój (w którym chodzi przede wszystkim o rozwój marki i zarabianie pieniędzy, a nie o faktyczny, zrównoważony rozwój pracowników), ale także własne predyspozycje psychologiczne. Do takich należą m.in. nadmierna ambicja, perfekcjonizm, nadmierna chęć kontroli i poczucie ogromnej odpowiedzialności za własne życie lub życie rodziny, lub za powierzone obowiązki w pracy. Niektóre osoby dotknięte tym uzależnieniem (bo pracoholizm to w istocie uzależnienie) nie potrafią delegować zadań, ponieważ uważają, że same wykonają je najlepiej i niechętnie pracują w grupie. Pracoholizm może także być przyczyną nieumiejętności radzenia sobie z problemami w sferze prywatnej, tłumieniem ich i uciekaniem w świat pracy.

Objawy pracoholizmu są na ogół dobrze widoczne dla ludzi obserwujących pracoholika. To z reguły ta osoba, która nie ma problemu ze wzięciem nadgodzin, pracująca ponad normę, rozmawiająca non stop o życiu zawodowym i niepotrafiąca czerpać profitów z czasu poza pracą. Każda chwila spędzona nie w pracy jest dla pracoholika niewykorzystana, może w nim budzić poczucie lęku, czy straconego czasu na nicnierobienie. Pracoholicy często zabierają pracę do domu i podporządkowują jej cały swój rytm dnia. Zdarza się, że przy okazji pracy zaburzają także swój sen i czas na odpoczynek.

Związek z pracoholikiem

Najbardziej niebezpiecznymi objawami pracoholizmu jest zaniedbywanie więzi z ludźmi: rodziną, przyjaciółmi i innymi bliskimi osobami. Odnotowuje się duży odsetek rozstań i rozwodów z powodu pracoholizmu partnerów/małżonków. Pracoholicy tracą zainteresowanie wszystkim, co nie jest związane z pracą i odczuwają nieustanne napięcie, i przytłoczenie obowiązkami zawodowymi. Z tego powodu związek z pracoholikiem staje się trudny, czasami wręcz niemożliwy. Pracoholicy nie chcą na ogół zmieniać swojego zachowania oraz nie widzą w sobie problemu, dlatego, że są uzależnieni i nawet pod groźbą rozpadu ważnych dla nich relacji nie przestają nadmiernie skupiać się na pracy.

Leczenie pracoholizmu — psychoterapia Kraków

Jak każde uzależnienie - pracoholizm powinno się leczyć. Nie działa tutaj na korzyść fakt, że oprócz osób współuzależnionych (czyli członków rodziny i przyjaciół pracoholika) pracoholizm jest jednym z niewielu uzależnień, które jest uznawany za akceptowalny. Człowiek aktywny zawodowo, ambitny i zaangażowany w swoją pracę jest pozytywnie postrzegany przez społeczeństwo. Zwłaszcza dziś, w czasach, w których firmy prześcigają się w tym, która bardziej stawia na rozwój, trudno jest rozgraniczyć pojęcia zdrowej ambicji i pracoholizmu. Człowiek pracowity jest także często pozytywnie postrzegany przez pracodawców. Mamy poczucie, że im więcej będziemy poświęcać się pracy, tym lepsze obejmiemy stanowisko i tym lepsze będą nasze zarobki.

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem w leczeniu pracoholizmu jest uświadomienie sobie, że jesteśmy uzależnieni. Leczyć można tylko i wyłącznie tych, co z własnej woli zgłoszą się do psychologa i uświadomią sobie, chociażby częściowo problem.

Aby pomóc osobie z nałogiem pracy, warto skorzystać z dobrego psychologa w Krakowie. Specjaliści dopasują sposób leczenia do indywidualnego przypadku, zaproponują odpowiednią psychoterapię, która ma na celu pomóc odzyskać pracoholikowi pełną kontrolę nad swoim życiem i wprowadzić zdrowe rozgraniczenie między obowiązkami zawodowymi i życiem prywatnym.

Wpis powstał przy wsparciu zielone-przedmiescie.pl.