Olejki eteryczne a olejki zapachowe - różnice

Aromaterapia staje się codziennością u wielu osób. Wciąż mimo wszystko z tym tematem związane jest naprzemienne wykorzystanie pojęcia "olejku zapachowego" oraz "olejku eterycznego". Należy natomiast pamiętać, że pod tymi dwoma nazwami kryją się dwie odrębne od siebie rzeczy. Warto więc pogłębić swoją wiedzę i znać różnicę między olejkiem eterycznym a olejkiem zapachowym. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami w dalszej części artykułu, by na przyszłość podejmować świadome decyzje w zakupie olejków zapachowych do domu.

Czym się różni olejek zapachowy od olejku eterycznego?

Idąc na zakupy bądź przeglądając oferty w Internecie, możemy zauważyć, że bardzo dużo olejków, które przeglądamy, posiada nazwę "olejku eterycznego". Łatka takiego nazewnictwa dosięga każdy możliwy produkt, który posiada konkretny zapach. Oczywiście, jest to dość istotna kwestia, ale podstawową różnicą w nazewnictwie tych dwóch rodzajów zapachów są źródła ich pochodzenia. Dlatego też należy pamiętać, że olejki eteryczne posiadają aromaty pochodzenia naturalnego, będące wyciągami z różnych roślin z dodatkiem np. owoców. Olejki zapachowe natomiast to sztucznie wytworzone produkty do aromaterapii, głównie pochodzenia syntetycznego, niemające żadnej bazy roślinnej.

Wpływ olejków eterycznych

W przypadku olejków eterycznych i ich stworzenia, istotną rolę ma destylacja składników. Działają one dość intensywnie na nasz zmysł węchu i mają właściwości relaksacyjne, ale i nie tylko. W związku z wykorzystywaniem naturalnych składników mają one pozytywny wpływ na całe nasze ciało i pomagają leczyć niektóre dolegliwości. Dlatego też dobrze zapoznać się z właściwościami konkretnej rośliny i można z niego korzystać nie tylko jako ładny zapach do domu. Obecnie produkuje się takie olejki z ponad 200 roślin, więc jest w czym wybierać. Istotne będzie również to, że produkt nie musi być wyłącznie olejkiem wykorzystywanym do aromaterapii w formie spalania w podgrzewaczu zapachowym. Można je wykorzystać w kąpieli albo nawet mieszać z naszymi ulubionymi kosmetykami, by wpływały dobrze na naszą skórę.

Wpływ olejków zapachowych

Nie można powiedzieć, że olejki zapachowe to tylko i wyłącznie sztuczne składniki wymieszane ze sobą (ale zdarzają się takie). Niektóre z nich łączą naturalne składniki z syntetyczną substancją zapachową. W związku z posiadaną większością sztucznych zamienników, olejki te nie posiadają właściwości leczniczych i nie mają więcej niż jedno podstawowe zastosowanie - aromaterapia. Wykorzystuje się je głównie w kominkach zapachowych lub w połączeniu z kadzidełkami, by otoczyły konkretne pomieszczenie ładnym zapachem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Z pewnością podstawową kwestią przy zakupie olejków do domu jest to, jakie mają mieć zastosowanie. Jeśli nie zależy Wam na właściwościach leczniczych, a poszukujecie wyłącznie sposobu na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu, to możecie skupić się wyłącznie na puli dostępnych na rynku olejków zapachowych. Natomiast jeśli chcielibyście poprawić jakość Waszego zdrowia bądź funkcjonowania (np. jakość snu), to warto zapoznać się z bazą dostępnych w sklepach wariantów eterycznych. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by dokładnie zapoznać się przy zakupie ze składem takiego olejku zapachowego do domu i jego zastosowaniu oraz na tym, z jakiego źródła pochodzą. I nie chodzi już tylko o źródło składników, ale również sprzedaży - warto weryfikować to, czy sprzedawca jest sprawdzony i posiada opinie od Klientów. Jeden z takich zaufanych dostawców to sklepik Pachnąca Szafa, który swoją listę olejków zapachowych dostępną ma pod tym linkiem: https://pachnacaszafa.pl/kategoria-produktu/produkty/olejki-zapachowe.

Skoro już znamy podstawowe różnice pomiędzy olejkiem eterycznym a olejkiem zapachowym do domu, czas więc wyruszyć na zakupy. Pamiętajcie, że decyzja o zakupie zależy tylko i wyłącznie od Was, Waszego gustu i potrzeb.