toaleta

Jak usunąć kamień z toalety?

Nie da się ukryć, że czyszczenie muszli klozetowej, choć konieczne, nie należy do najprzyjemniejszych czynności wykonywanych podczas sprzątania. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób łatwo usunąć kamień z toalety. Jeżeli jednak jest to robione regularnie, to nie powinno sprawiać większych problemów. Warto czyścić muszlę klozetową raz w tygodniu, aby nie musieć stosować mocniejszych środków i zachować czystość oraz higienę na co dzień. Należy jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach może być konieczne częstsze czyszczenie, jeżeli w domu czy mieszkaniu dostępna jest bardziej twarda woda. To ona odpowiada za odkładanie się osadu na muszli klozetowej, dlatego warto zapoznać się z prostymi i tanimi sposobami na to, jak usunąć kamień z toalety.

Środki sklepowe

Jest to najpopularniejszy sposób na zniwelowanie kamienia z toalety. W sklepach dostępnych jest mnóstwo płynów czyszcząco-odkamieniających, które zazwyczaj występują w formie żelu i działają zarówno bakteriobójczo, jak i usuwają kamień. Najczęściej należy nałożyć środek na całą powierzchnię, pozostawić na 20-30 minut, po czym wyszorować i spłukać.

Ocet

Ocet to środek niezastąpiony w kuchni i też coraz częściej niezastąpiony podczas sprzątania. Powszechnie wiadomo, że kwasy niweluje się zasadami i odwrotnie, dlatego podczas walki z kamieniem (który ma odczyn zasadowy) na pierwszy ogień idzie właśnie ocet. Najczęściej stosowany jest ocet spirytusowy (o stężeniu 10%), który wystarczy wlać do muszli bez rozcieńczania. Lepszy efekt można jednak uzyskać, jeżeli wspomnianym octem nasączy się papier toaletowy, którym można obłożyć muszlę oraz umieścić go w trudno dostępnych miejscach. Wówczas można zostawić toaletę na minimum pół godziny (nawet na całą noc w przypadku mocnego osadu), później spłukać i ewentualnie jeszcze delikatnie wyszorować muszlę. Jest to bardzo proste, ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie. Nie należy się obawiać charakterystycznego zapachu octu, gdyż on bardzo szybko wyparuje. W razie nadwrażliwości można jednak dodać do octu kilka kropli olejku eterycznego, co będzie stanowiło dodatkowo działanie bakteriobójcze. W tym przypadku zaleca się np. olejek eukaliptusowy, lawendowy, rozmarynowy i miętowy.

Soda oczyszczona + ocet

Soda nie posiada właściwości typowych do usuwania kamienia, gdyż sama również ma odczyn zasadowy. Jednak doskonale działa w połączeniu z octem, gdyż drobinki sody działają jak peeling oraz przy stworzeniu „papki” nie trzeba obkładać muszli klozetowej papierem. W tym przypadku wystarczy w misce umieścić np. pół standardowego opakowania sody oczyszczonej i powoli wlewając ocet, doprowadzić do powstania gęstej papki. Wówczas można nałożyć masę na powierzchnię muszli i, jak w przypadku octu, pozostawić na minimum 30 minut. Następnie wystarczy delikatnie wyszorować muszlę i spłukać wodę. Należy zachować ostrożność podczas szorowania szczotką, ponieważ mocne pocieranie może przynieść negatywne skutki, ponieważ istnieje ryzyko porysowania powierzchni. Spowodowane może być to tym, że soda nie zostanie całkowicie rozpuszczona w occie i to właśnie jej drobinki odpowiadają za ścieranie się osadu, natomiast ocet odpowiada za rozpuszczanie kamienia. Wystarczy jednak szorować dłużej i delikatniej, a nie powierzchnia zostanie nienaruszona. Należy jeszcze dodać, że w tym przypadku również warto zastosować dodatek olejków eterycznych. Wystarczy jednak tylko kilka kropli.

Kwasek cytrynowy

Ostatnią pozycją, rzadziej stosowaną ze względów ekonomicznych, jednak wciąż bardzo skuteczną propozycją, jest użycie kwasku cytrynowego. Częściej stosuje się go do odkamieniania czajnika w kuchni, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ten sam sposób wypróbować w toalecie. Kamień na muszli klozetowej i w czajniku powstaje w końcu w ten sam sposób, czyli przed długotrwały kontakt z twardą wodą. Kwasek jest stosowany rzadziej, ponieważ należy użyć jego większą ilość, niż ta dostępna zazwyczaj w małych saszetkach w sklepie. Jeżeli komuś zalega zapas kwasku w kuchennych szafkach, to jest to świetny sposób na jego zużycie. W celu wyczyszczenia toalety z kamienia za pomocą kwasku należy zmieszać go z wodą w podobny sposób jak ocet z sodą, czyli dolewając powoli wody do kwasku doprowadzić do powstania gęstej mieszaniny. Później wystarczy nałożyć całość na powierzchnię muszli klozetowej i po odczekaniu ok. pół godziny delikatnie ją wyszorować i spłukać.

Podsumowując

Wszelkie podane sposoby usunięcia kamienia w toalecie są z pewnością skuteczne, lecz kluczem do utrzymania czystości jest systematyczne sprzątanie. Niezależnie od metody, tj. chemicznej czy ekologicznej, warto czyścić ten obszar choćby raz w tygodniu, aby nie dopuścić do nagromadzenia się kamienia. Co prawda nagromadzony kamień jest możliwy do usunięcia, jednak cały proces trwa dłużej i wymaga dokładniejszego szorowania. Wymienione wcześniej sposoby nie wymagają dużego wysiłku, a są jak najbardziej skuteczne.