Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób wybiera instalacje fotowoltaiczne jako rozwiązanie alternatywne dla energii elektrycznej z sieci, gdy pragnie zaoszczędzić na wysokich dotychczas rachunkach. Jeżeli porównamy koszty ze średnią europejską, prąd w naszym kraju jest stosunkowo drogi. Co więcej, każdego roku jego cena staje się coraz wyższa. Jest to pokłosie produkcji prądu przez elektrownie węglowe. Ich utrzymanie jest bardzo drogie i wymaga stałych dostaw węgla. Konieczna jest również regularna wymiana filtrów kominowych, których cena jest bardzo wysoka. Elektrownie węglowe emitują do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych, które prowadzą do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Produkują również smog mający bardzo negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Smog może powodować niebezpieczne choroby układu oddechowego i obniżenie odporności. Unia Europejska oraz rządy państw członkowskich dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jednym z kroków jest dofinansowywanie elektrowni słonecznych zarówno dla inwestorów publicznych, jak i prywatnych. Dzięki dotacjom i preferencjom podatkowym instalacja fotowoltaiczna staje się zdecydowanie bardziej dostępna, ponieważ państwo partycypuje w jej kosztach.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Do najważniejszych możemy zaliczyć wielkość instalacji oraz rodzaj paneli. Oczywistym jest fakt, że im instalacja fotowoltaiczna będzie większa, tym wyższa będzie jej cena. Na koszt inwestycji mają również wpływ panele. Na rynku dostępne są zarówno panele z dolnej, jak i górnej półki. Wybierając sprzęt najwyższej jakości (a tylko taki powinien nas interesować), powinniśmy być przygotowani na nieco większy wydatek. Cena instalacji zależy również od regionu, w którym mieszkamy. Podczas zbierania ofert powinniśmy poszukiwać dostawców, którzy działają czynnie w naszym regionie. Przykładowo, mieszkając w Głogowie należy nastawić się na poszukiwanie firm znających doskonale nasłonecznienie w województwie dolnośląskim. Możemy do nich zaliczyć firmę InnoDom ze Starego Kisielina. Fotowoltaika Głogów z InnoDom to nie tylko sprzedaż paneli, ale również pomoc przy projekcie i montażu. Odpowiedni montaż jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala zwiększyć efektywność produkcji prądu ze słońca.

Ile zaoszczędzimy na fotowoltaice w Głogowie?

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja prądu ze słońca, które zaliczamy do źródeł odnawialnych. Nasza prywatna elektrownia będzie więc działać tak długo, jak świeci słońce. Co bardzo istotne, działanie paneli jest również możliwe w pochmurne dni. Należy jednak pamiętać, że jej efektywność będzie wówczas niższa. Na prądzie oszczędzamy więc przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych oraz pory roku. Ma na to również wpływ rozliczenie roczne z produkcji prądu, które polega na tym, że prąd wyprodukowany latem będziemy mogli wykorzystać zimą. To, jakiej wysokości oszczędności osiągniemy, zależy od wielkości instalacji oraz indywidualnego zużycia prądu. Każda rodzina i każdy przedsiębiorca zużywa bowiem różną ilość energii. Ciężko oszacować więc z góry oszczędności, jakie przyniesie instalacja fotowoltaiczna. Decydując się na fotowoltaikę w Głogowie z InnoDom, możemy liczyć na pomoc pracowników tej firmy w kwestii wyliczenia odpowiedniej ilości paneli. Bardzo dobre nasłonecznienie tej części Polski sprawia, że w przypadku domów jednorodzinnych istnieje możliwość uzyskania całkowitej niezależności energetycznej. Rodzina zużywająca prąd o wartości 250 zł miesięcznie zyska więc rocznie oszczędność rzędu 3000 zł. Jest to o tyle ciekawe, że zwrot z inwestycji w przypadku fotowoltaiki to okres około 10 lat. Starając się o dofinansowanie i korzystając z odliczenia od podatku dochodowego, będziemy mieli możliwość znacznego skrócenia tego okresu. Inwestując w panele fotowoltaiczne w Głogowie przykładamy się również do ochrony środowiska. Bardzo ważne jest bowiem, aby odchodzić od konwencjonalnych źródeł energii i zastępować jest odnawialnymi. Będąc prywatnym inwestorem dajemy bardzo dobry przykład innym. Stajemy się bowiem ambasadorami zielonej energii.